Facebok Sayfamızı Beğenir misiniz?

Search

İşyeri kira geliri 2011’de de avantajlı

Onları fazla merakta bırakmamak için açıklayalım, gayrimenkulünü işyeri olarak kiraya verenlerin, vergi avantajları 2011 yılında da devam ediyor.
YILDA 100 BİN LİRA
2011 yılında, işyeri kira geliri elde eden Nuri Bey;
– Kira gelirinin yıllık tutarı 23 bin lirayı aştığında, bu gelirini yıllık beyanname ile beyan edecek.
– Yıllık kira gelirinin tutarı 100 bin lirayı aşmadığı sürece, gelir vergisi ödemeyecek, hatta üste vergi iadesi alacak.
– 2011 yılında, “konut kira geliri” elde eden Münire Teyze ise, yıllık kira geliri 2 bin 800lirayı aştığında beyan edecek ve gelir vergisi ödeyecek.
ARADAKİ FARK
Haklı olarak “Niçin Nuri Bey işyeri kira gelirini 23 bin lirayı aşmadığı sürece beyan etmiyorhatta 100 bin liraya kadar olan kira geliri nedeniyle gelir vergisi ödemiyor da MünireTeyze 2.800 TL’yi aşan konut kira gelirini beyan ediyor hem de üste vergi ödüyor?” diye soracağınızı tahmin ediyorum.
Hemen açıklayalım.
Gayrimenkuller “işyeri” olarak kiraya verildiğinde,
– Kiracı brüt kiradan yüzde 20 stopaj (gelir vergisi kesintisi) yapıyor.
– İşyeri kira geliri elde edenler de bu kira gelirini beyan ettiklerinde, hesaplanan vergidendaha önce kesilen yüzde 20 vergiyi mahsup ediyorlar.
– Sonuçta, 100 bin liraya kadar olan işyeri kira geliri nedeniyle “vergi iadesi” ortayaçıkıyor.
Gayrimenkulünü “işyeri” olarak kiraya verenlerin yüzde 99’u kiracı ile “benim stopaja mıtopaja aklım ermez, elime geçen parayı bilirim” diyerek “net kira” üzerindenanlaşıyorlar. Böyle olunca, stopajı kiracı üstlenip mal sahibi adına ödüyor. İşyeri kirasıalan kişi de beyanname verdiğinde, aylık 8.300 TL’ye, yıllık 100 bin TL’ye kadar olan brüt işyeri kira geliri için gelir vergisi ödemiyor, üste vergi iadesi alıyor.
Konutlarda stopaj olmadığı için beyanname verildiğinde (istisnai bir-iki durum dışında)gelir vergisi ödemek gerekiyor.
İNCE NOKTA
Yukarıdaki açıklamamız, yalnızca işyeri kira geliri elde eden gerçek kişiler için geçerli.
Yalnızca işyeri kira geliri elde eden kişinin; bir işverenden aldığı ücret geliri ya da mevduatfaizi, repo, döviz tevdiat hesabı faiz geliri, fon, bono ve tahvil faizi ya da emekli aylığıgelirinin olması sonucu etkilemez. Çünkü bu gelirler beyana tabi değil.
Ancak, işyeri kira geliri dışında beyana tabi başka geliri olanlarda, (örneğin konut kirageliri, ticari kazancı vs. olanlarda) hesaplama aynı beyanname ile bildirilen toplam gelirüzerinden yapıldığından, sonuç kesinlikle farklı olur.
Özetlemek gerekirse, 2011 yılında yalnızca işyeri kira geliri elde edecek olan kişiler, yıllık 23 bin lirayı aşması halinde kira gelirlerini beyan edecek ancak yıllık 100 bin liraya kadar olan kira gelirleri için (stopaj mahsubu nedeniyle) gelir vergisi ödemeyecek hatta üstevergi iadesi alacaklar.
Gayrimenkulünüzü konut ya da işyeri olarak kiraya verirken, bu ince noktaya dikkat etmenizde yarar var…

Şükrü Kızılot

3 Comments

 1. Ercan Onat says:

  Hem işyeri hemde konut kira geliri olanlar ayrı ayrımı yoksa tek beyannamemi verecek?
  Lütfen cevap?
  İyi çalışmalar

 2. admin says:

  Ayrı beyanname olmaz. Bir beyanname üzerinde göstereceksiniz.

 3. ibrahim halil akman says:

  ticari mükelef olan işyeri kira gelirinden dılayı gms beyanıda bulunmakta beyanda bulunduğumuzda gms götürümü gelirmi işaretmi yapmamız gerekmi ve /25 indirim yapılırmı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *