Facebok Sayfamızı Beğenir misiniz?

Search

Çocuğuma Bakabilmek İçin istifa Edebilir Miyim?

Malum bahar ayının gelmesi ile etrafta çocukları ile dolaşan anneler görmektesiniz. Bu doğum yapan kadınların doğum paralarını alıp işten ayrılmaya karar verenler acaba kıdem tazminatı alabilecekler mi? İşte bu yazı bu sorunun cevabını öğrenmek isteyen doğum yapma öncesindeki kadınla için geçerlidir.

Şimdi çalıştığım yerde 01/07/2011 tarihinde işe başladım. An itibariyle 36 haftalık hamileyim.1 hafta sonra doğum iznine ayrılmayı düşünüyorum Doğum sonrasında doğum iznim bitince de çocuğuma bakabilmek için işe dönmeyi düşünmüyorum. İşe dönemeyeceğimi işverene bildirdiğim takdirde tazminat alma hakkım ve işsizlik maaşından yararlanma hakkım var mı? Acaba nasıl bir yol izlemeliyim?

Doğum yapan kadın işçinin doğumdan sonra haklı nedenle istifa edebilme hakkı yoktur. Yalnız doğum yağan kadın işçiler evlendikten sonraki 1 sene içinde evlilik nedeniyle yaptığı istifalar kıdem tazminatı alma hakkı doğurur. Şayet bu şartı yerine getiriyorsanız bu haktan faydalanabilirsiniz. Ancak çocuğunuza bakmak için istifa etmeniz halinde iş kanunu gereğince kıdem tazminatı alamazsınız. Burada iki kere düşünmeniz gerekmektedir. Zira İstifa ettiğiniz takdirde kıdem tazminatı alamayacağınız gibi işsizlik maaşını da alamazsınız.

Özet; doğum sonrasındaki size tanınan izin sonrasında istifa ederseniz işvereninizden kıdem tazminatı isteme hakkınız olmamaktadır. Kıdem tazminatı alamayacağınız gibi işsizlik maaşı da alamazsınız. Fakat doğum sonrası işe devam edip işveren sizi kovarsa bu kez kıdem tazminatı ve işsizlik maaşı alabilirsiniz.

buy augmentin online

generic levitra

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *