Facebok Sayfamızı Beğenir misiniz?

Search

Hem GMSİ, kira geliri elde edip aynı zamanda Menkul sermaye iradı elde edenlerin beyanı nasıl verilir?

Hakan Bey sormu,

Kira ile beraber menkul sermaye iradi da beyan etmek icin e-beyanname sistemi ile bir musavir olmadan 1001a formu ile kendim basvurabilir miyim?Bana e-beyanname, sadece kira gelirin varsa kullanabilecegin bir yontemdir; menkul sermaye iradin da varsa mali musavir olmadan vergi formu veremezsin diyorlar.

Hakan bey, herhangi bir gerek kii mkellefiyeti olmayan kiiler e beyanname araclyla sadece GMS yani gayri menkul sermaye irad gelirlerini yani sadece kira gelirleri iin e beyan ifresi alabilirler. ayet bu gelir dnda herhangi bir geliriniz var ise sizin Yllk gelir vergisi beyannamesi vermeniz gerekmektedir.Yllk gelir vergisi beyannamenizi internet aracl ile gndermek iin bir mali mavire bavurmanz gerekmektedir.  ayet mali mavirlere bu gnderim iin bir cret demek istemiyorsanz Yllk gelir vergisi beyannamenizi doldurduktan sonra vergi dairenize gtrp elden beyan edebilirsiniz.E beyannameyi kullanma zorunlulugu sadece gerek kii mkellefiyeti tesis ettirmi kiiler iin geerlidir. Sizin bu yllk gelir verginizi internet ortamnda gndermek gibi bir zorunluluunuz bulunmamaktadr.Bilgilerinize.

2 Comments

 1. Hakan says:

  Kadir bey selamlar,

  Ben bana verilen e-beyanname sifrem ile; oncelikle vergi dairemden odeyecegim vergiye ait sicil kodumun 12 den 0001 e degistirilmesini saglatarak, serbest meslek, ticari veya mesleki bir kazanc sayesinde degil de sahsima ait yurtdisinda 2009 yilinda olusmus banka faiz gelirini de kira gelirimle beraber beyan ederek tahakkuk alabildim. Bu tahakkuk belgesini 1001a formunu kullanarak aldim.

  Hesap dogru, tahakkuk belgesini de bu program onaylandi ibaresi ile barkodlu olarak verdigine gore sorun yoktur degil mi?

  Bu programla ilk kez bu isi yaptigimdan bilgi verebilirseniz sevinirim, ben de telaslandim simdi.

  Hakan.

 2. admin says:

  Merhaba Hakan Bey,

  Sicil kodunuz 0012 yani GMSİ mükellefiyetinden 0001’e yani Yıllık gelir vergisine çevirtilmiş. normalde Yıllık gelir vergisini verenler için beyanlarını internet aracılığıyla verme zorunlulugu sadece Kendisine ait bir iş yeri olan gerçek kişiler için bir zorunluluk. Siz gibi sadece kira ve bununla birlikte başka türlü kazançlar elde edenler için bu yıllık gelir vergisi beyannamenizi elden teslim edebilirdiniz.

  Siz e beyan ile gönderip size de kod gelmişse zaten sorun yoktur. En fazla emin olmak için Verginizin ilk taksidini ödemek için 31 Martı beklemeyip 25 MArt ya da öncesinde vergi dairesinden ya da bankadan ödersiniz. Veznede sizin borcunuz gözükürse hiç sorun yok. Şayet gözükmemiş ise o zaman yanlış yapmışsınız demektir. Fakat barkodlu şekilde tahakkuku aldıgınıza göre sorun yoktur.

  Barkoddaki düzende zaten tarih saat ve son tarafta da sıra numarası şeklindedir.
  Herhangi bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *