Facebok Sayfamızı Beğenir misiniz?

Search

15 yıl 3600 günü dolduranlar kıdem ihbar tazminatını alabiliyor mu?

 

2012 kıdem ihbar tazminatı yasası ne zaman çıkacak? Ne zaman yürürlüğe girecek?

Değerli okurumuz ve ziyaretçimiz Sayın TUNCAY Bey’in yorumunu hiç bir satırına dokunmadan bu konuyla alakalı sizlere yol göstermesi açısından aynen yayınlama kararı aldık. Değerli katılımlarından dolayı Tuncay Bey’e sonsuz teşekkür ediyoruz. Kişisel çabalarımızla oluşturtuğumuz sitemizde değerli ve akla yatkın görüşlerini esirgemeyen tüm kullanıcılarımıza teşekkür ediyoruz.

ssk

YENİ yasa tahminimce 1 ocak-2013 gibi yürürlüğe girecektir, Hükümet şimdi bir nabız yoklaması yapıp vatandaşın yorumunu alıyor,Şimdi devletin ve işverenin bu işten karı çok büyük,işveren tazminatın yarısını ödücek,devletin karı ise kazanılmış tazminatlardan % 15-35 arası her tazminat çekişinde maliye vergi kesecek vergi karı bile çok büyük bi rakam, tazminatları bireysel fonda olanda bir kar edeceğini sanmıyorum,Bireysel emeklilik fon şirketleride ne kadar güvenli olur okadarınıda siz düşünün artık..

Gelelim yorumuma,

benim size tavsiyelerim, kanun yasalaşmadan,

1…15 yıl ve 3600 prim gününü doldurdu iseniz yasa çıkmadan SGK dan kıdem tazminatı alabilir yazısını almanız. (Ben Aldım) şayet durumunuz iyi ise çalışmaya fazla ihtiyacım yok paramı kurtarıyım dersenizde hemen istifa edip tazminatınızı kurtarmanızdır,(yasa çıkınca tazminatınızın yarısı eriyebilir,geriye dönük kazanılmış haklara bi zararı olup olmayacağı belli bile değil)
2..Bayanlar için şayet çalıştığınız yerde 5-10 yıllık bir çalışmanız varsa ve şimdi yasa çıkmadan önce yeni evlenmişseniz 1 yıl geçmemişse size tavsiyem sgk kanunundaki ‘Bayanlara evlilikleri nedeniyle ayrılıp kıdem tazminatı alma hakkı’ hükmünü kullanmanız ve paranızı alıp gerekirse istifa edin çünkü 15 yıl ve 3600 prim gününü doldurmadan bu kanun yürürlüğe girerse alamazsınız alsanızda zararınız %15-35 arası vergi kesintisiyle ozaman dahada çok olur.

3 Comments

  1. Banu Azrak says:

    Saçmalık bu, kazanılan haklara göz dikilmesi kul hakkı yemeye gelir ki bunun affı olmaz.

  2. sskemeklilik says:

    Bu kanun çıkmadı zaten Banu Hanım.

  3. Banu Azrak says:

    Çıkmaması daha hayırlı olur diye düşünüyorum. Devletin ve işverenin çalışanların emeğine göz dikmesi, bunun için nabız yoklaması durumu var. Bu durumda kime güvenebileceğiz, devlete mi ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *