Facebok Sayfamızı Beğenir misiniz?

Search

İsteğe bağlı sigortalıların dikkatine

Ülkemizde birçok kişi ikamet etmiş olduğu sosyal sigortalar kurumuna başvurup isteğe bağlı sigorta yaptırmış durumdaydı. Bunun nedeni daha önce çalışmış olan kişilerin şu an çalışmamasından dolayı emeklilik için yeterli gün sayısına sahip olmaması ve emeklilik şartlarından yeterli günü toplamak için kendi primlerini kendileri ödeyip emekli olmaya çalışmaktaydılar.

Emeklilik açısından SSK’nın avantajları Bağ kur’a göre çok daha fazladır. En bariz fark emekli maaşı sırasında ortaya çıkmaktadır. SSK’dan emekli olan bir kişi Bağ kur’dan emekli olan kişinin 1,5 katı kadar fazla maaş aldığı görülmektedir. Özellikle asgari ücretten prim ödeyen kişilerin normal hesaplamalara göre 275 TL civarı maaş alması gerekirken 620 TL civarında, en düşük Bağ kur maaşı ise 450 TL civarındadır. SSK emekli maaşının bu derece yüksek olması ( Görece ) devletin asgari ücretten çalışanları sübvanse etmesindendir. Elbette devlette biliyor ki bu asgari ücretten prim yatıranların çoğu gerçekte daha fazla maaş alıyor.

İsteğe bağlı emeklilik primlerini ödeyenler 5510 sayılı kanunun çıkmasından itibaren yani 01.10.2008tarihinden itibaren esasında primlerini Bağ kur’a ödemektedirler. Birçok kişi emekli olabilmek için bağ kurdan çıkışını yaptırmakta ve emekliliğine 3,5 sene kala ( 3,5 * 360 =1260 gün ) isteğe bağlı SSK’ya ya da normal SSKlı olarak bir iş yerinde çalışmaya ya da çalışıyor gibi yapıyor. Bunun nedeni de emeklilik hesabında, emeklilik tarihinizden önceki 7 ( 7 * 360 = 2.520 gün ) yıl içerisinde en çok hangi kuruma prim ödemişseniz o kurumdan emekli olursunuz.

2008 Ekim’den itibaren isteğe bağlı sigorta ödeyen SSK’lılar esasında sizler SSK’lı değil Bağ kur’lusunuz. Bu yüzden son yedi yıllık süreçte şu an isteğe bağlı sigortada geçen süreleriniz bağ kurdan sayıldığı için yarın bir gün emekli olmak için SSK’nın kapısını çaldığınızda sizi Bağ kur’a gönderip düşündüğünüzden çok daha az maaş alırsanız şaşıp kalmayınız.

Örnek vermek gerekirse Bağ kur’lu olan Ayşe Teyze ilgili hesaplamaları yapmış ve 3,5 sene isteğe bağlı SSK primi öderse emekli olacağını görmüş ve 01.01.2008 tarihinde isteğe balı SSK’lı olarak kuruma başvurmuş ve o günden itibaren isteğe bağlı SSK ödüyorsa bu kişi esasında 9 ay SSK primi ödemiş ve o tarihten itibaren primleri Bağ kur’a ödenmiş sayılacak.

Ayşe Teyze, 01.07.2011 tarihinde primlerini ödemeyi bitirip SSK’ya emeklilik için başvurduğunda kendisine söyleneceği şudur. 01.01.2008 tarihinden önce 3,5 sene Bağ kur’a prim ödemişsiniz, daha sonra 9 ay SSK ödemişsiniz, 33 ay da Bağ kur primi ödemişsiniz denilerekten kendisi Bağ kur’a gönderilecektir.

Sizlerde Ayşe Teyze’nin yerinde olmak istemiyorsanız Bir an önce isteğe bağlı sigortanızı iptal ettirmek için SSK’ya başvurun. Daha doğrusu SSK Kurumu içinde yer alan Bağ kur bölümüne gideceksiniz çünkü siz isteğe bağlı SSK’nız artık bağ kurlu sayıldığı için bağ kurunuzu iptal ettirmiş olacaksınız. Size verilen formda bağ kur, SSK ve T.C. kimlik numaranız ve adresinizi yazdırdıktan sonra iptal ettirmek istediğiniz tarihi yazıyorsunuz. İsteğe bağlı sigortanızı iptal ettirirken hiç borcunuz olmaması gerekmektedir. Borcunuz çıkarsa ilgili borca ait olan ayı iptal ettirip borcunuzdan da muaf olabilirsiniz.

Not: Asgari ücret ile çalışan bir kişi emekli olduğunda çalışırken kazandığından daha fazla tutarı emekli maaşı olarak devletin verdiğini biliyor musunuz?

One Comment

  1. güldal says:

    merhaba, ben 17 haziran 1970 doğumluyum, 1995 yılının ocak ayında sigortam başladı bugüne kadar 2555 gün prim ödemem var, çalışmıyorum, nasıl emekli olabilirim? emekli olabilmem için hangi seçeneklerim var?,toptan yatırıp emekli olma şansım var mı? bir de emekli olabilirsem şayet asker emeklisi babamdan alacağım maaşı da kesilmeden alabilir miyim? tşk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *