Facebok Sayfamızı Beğenir misiniz?

Search

Sigortamı kendim yaptırabilir miyim?

Bu yazının amacı herhangi bir iş yerinde çalışmayan kişilerin emekli olabilmek için nasıl prim ödemesi yapabileceklerine dair sorunun cevabını aramaktır. İsteğe bağlı sigorta olarak adlandırılan bu sigorta türünde dikkat etmeniz gereken asıl unsur ödediğiniz primlerin ssk yerine bagkur prim günlerine sayılmasıdır.

Herhangi bir çalışması olmayanlar sigortalı olmak istediklerinde aşağıdaki soruları sormaktadırlar.

sigortamı kendim yatırmak istiyorum .

sigortamı kendim nasıl yatırabilirim

,

sigortamı kendim nasıl öderim ,

sigortamı kendim yatırabilir miyim.

Bu soruların hepsine toptan cevap verelim. Tabi ki sigortanızı kendiniz ödeyebilirsiniz.   Bu durumda yapılacak işlem isteğe bağlı sigortalı olmaktır. Kendiniz herhangi bir yerde çalışmadan primlerinizi ödeyebilirsiniz. Hem sağlıktan yararlanırsınız hemde ödemeleriniz emekliliğe sayılır .  Herhangi bir işte çalışmadığınızdan iş kazası ve meslek hastalığı ile ilgili Kanunun öngördüğü ayrıcalık ve gelirlerden yararlanamazsınız. 2013 temmuz ayından itibaren en az aylık  326, 88 TL ödemeniz gerekecektir. Maddi durumunuz iyi ise bu miktarın 6,5 katına kadar ödeme yapabilirsiniz. Sizi bir konuda uyarmak isteriz.  İsteğe bağlı sigortalı olduğunuzda ödemeleriniz bağkura yapılan ödemeler gibi dikkate alınır. Bağkur emeklilik şartlarınıza tabi olursunuz.  SSk dan emekli olmak isterseniz 2008 öncesi işe girenler son 3,5 yıl herhangi bir işe girip sigortalı olmaları gerekmektedir.2008 sonrası işe girenler ise  prim ödeme gün sayısı hangi kurumdan fazla ise o kurumdan emekli olur.

One Comment

  1. mehmet says:

    bireysel sigortamdan eşim sağlık hizmetlerinden yararlanabilir mi? Benim bi işte çalışmadığım halde yatırdığım prim üzerinden sağlık hizmetlerinden eşim yararlanabilir mi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *