Facebok Sayfamızı Beğenir misiniz?

Search

Asgari ücretin altında gelir beyan eden serbest meslek sahipleri yandı

 

5 milyon asgari ücretlinin ödediği verginin yüzde 20’si kadar gelir vergisi ödeyen 5.4 milyon serbest meslek erbabına ‘yaşam standarDı’ takibi geliyor. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan yüzde 35’lik dilime girmesi gereken mükelleflerde ciddi vergi kaçağı olduğunu belirterek, “Maaş alanlarımızın tam rakamlar önümde değil ama kabaca yarısı asgari ücret kazanıyormuş gibi görünüyor kağıt üzerinde. Halbuki bizTürkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yaptığı gelir anketlerinden bunun böyle olmadığını biliyoruz. TÜİK’in fiilen ailelerle evde yaptığı anketteki tablolarla insanların beyan ettiği ve bordroda görünen gelir arasında büyük farklılık var. Hele hele yüzde 35’lik dilime girmesi gerekenlerde ciddi vergi kaçağı olduğunu görüyoruz” diye konuştu.
Babacan, serbest meslek diye tabir edilen, kendi hesabına çalışanlar gruplara ayrıldığında, bu grupların çoğunun asgari ücretin altında gelir beyan ettiğini belirterek, bundan sonra denetimlerin artacağını, kişinin yaptığı işle ve yaşam tarzıyla orantılı bir gelir beyanının olup olmadığının araştırılacağını söyledi.

 

5.4 milyon kişi 1.2 milyar TL vergi
Gelir İdaresi Başkanlığı’nın verileri de bu durumu ortaya koyuyor. Vergilere göre 5 milyon 129 bin 623 asgari ücretli için gelir beyannamesi verildi. Asgari ücretliler 6 milyar 99 milyon lira gelir vergisi ödediler. Serbest meslek kazancı elde eden yaklaşık 5 milyon 487 bin 238 kişi ise sadece 1 milyar 264 milyon lira vergi ödedi. Bu grup içindekilerin ödedeği vergi tüm gelir vergisi içinde yüzde 2,48’lik bir paya sahip. Asgari ücretlilerin ağırlığı ise yüzde 11.97.

Emeklilik yaşı için karar yok
Başbakan Yardımcısı Babacan sosyal güvenlik açıklarının nasıl azaltılabileceğine ilişkin teknik kurulların çalışmalarını yaptığını belirterek “Ancak bugün itibariyle verilmiş bir kararımız yok. Bir yandan bu konularla ilgili çalışmak bir ihtiyaç ama bunu yaparken de sosyal adaleti koruyarak, geniş kesimlerin hak edilmiş haklarında herhangi bir kayba sebep olmadan nasıl çözülebilir? Teknik çalışmalar her zaman olur ama bu konuda verilmiş bir kararımız yok” diye konuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *