Facebok Sayfamızı Beğenir misiniz?

Search

Ölüm bildirim sistemi

 

Ölüm bildirim sistemi ÖBS hayata geçiyor.

Ölen yakınının emekli maaşını sistemden yararlanarak alanlara karşı Sağlık Bakanlığı çözüm buldu. Bakanlık uzun süredir üzerinde çalıştığı ‘Ölüm Bildirim Sistemi’ni (ÖBS) başlattı. Sistemi doktorlar kullanacak ve her doktorun kendine ait şifresi olacak. Doktorlar tedavi gören hastasının ölümü gerçekleşmesi üzerine kendisine verilen şifreyle sisteme giriş yaparak ölen hastanın ismini anında kayıtlara işlemiş olacak. Elektronik ortamda bulunacak kayıtlar tüm kamu işlemlerinde geçerli olacak. Bu sayede ölen yakınının emekli maaşını almaya çalışanların önüne geçilmiş olacak.

Sağlık kuruluşunda ölen hastalar için hastanın kendi doktoru sisteme giriş yapacakken, hastane dışında yaşamını yitiren hastalar için öncelikle belediye doktorları, toplum halk sağlığı merkezi doktorları ve aile hekimleri sisteme girecek.

SGK 70 bin kişiyi inceledi

Bu durumda koordinasyonu halk sağlığı müdürlükleri sağlayacak. Müdürlükler yakın ilçeleri birleştirerek bölgeler oluşturacak ve bu iş için nöbetçi doktorlar belirlenecek. Bunun için belediye nöbetçi doktoruna şoförlü bir araç temin edecek. Halk sağlığı müdürlüklerine iletilen imzalı ölüm belgeleri de düzenli aralıklarla Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi’ne (MERNİS) gönderilecek. Ayrıca kayıtlar anında TÜİK tarafından da görülecek. TÜİK sistemle ölümleri ve ölüm nedenlerini anında kayıtlarına alacak. Bu arada ölen yakınının emekli maaşını alanlara karşı SGK çalışmalar yapıyordu. Bu kapsamda 90 yaş üstü olup emeklilik maaşı alan 70 bin kişiyi incelemeye alan SGK artık yeni sistemle  ölen vatandaşları anında görecek.

ŞERAFETTİN NİNE!

Balıkesirli Şerafettin Gencel, annesi ölünce bozuntuya vermemiş kadın kılığına girerek her ay annesinin maaşını bankadan çekmişti. 2005 yılında yakayı ele veren Gencel, hapisten çıktıktan sonra oyunculuk teklifi beklediğini de açıklamıştı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *