Facebok Sayfamızı Beğenir misiniz?

Search

İşten ayrıldıktan sonra sigorta ve sağlıktan yararlanma süresi?

İşten ayrıldıktan sonra sigorta ve sağlıktan yararlanma süresi?

İşten ayrıldım sgk dan Sigortadan ne kadar süre ile kaç ay  yararlanabilirim. ? İş çıkışı sağlıktan yararlanma süreleri hakkında bilgiler

İşten çıkartıldığınız tarihten itibaren 10 gün sağlık yardımı hakkınız var. İşten çıktığınız tarihten geriye doğru bir yıllık sürede 90 gün prim ödemeniz varsa, genel sağlık sigortasına prim borcunuzun olup olmadığına bakılmaksızın 90 gün daha sağlık yardımı alabilirsiniz. İşten ayrıldığınız tarihten itibaren 10 gün sonra sigortanız sona eriyor ve zorunlu olarak genel sağlık sigortanız başlıyor.

Genel sağlık sigortasında prim ödemeden veya prim ödeyerek sağlık yardımı almanız mümkün. Bunun için bulunduğunuz yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurarak gelir testi yaptırmanız gerek. Yapılan gelir testinde aile içinde kişi başına düşen ortalama gelirin aylık tutarı, asgari ücretin üçte birinden (313.50 lira) az ise siz, eş ve çocuklarınız prim ödemeden sağlık yardımı alabilirsiniz. Aile içinde kişi başına düşen ortalama gelirin aylık tutarı – 313.50 TL ile 940.50 TL arasında çıkarsa aylık 37.62 TL, – 940.50 TL ile 1881 TL arasında çıkarsa aylık 112.86 TL, – 1881 TL ve üstünde çıkarsa aylık 225.72 TL prim ödeyerek sağlık yardımı alabilirsiniz.

2 Comments

  1. şebnem says:

    işten çıkarıldıktan sonra doğum yapacağım sska anlaşmalı özel hastanede sorun olurmu işten ayrılmış yada çıkmış olmam ona devlet hastanelerine bakıcam yardımlarınızı rica ederim.

  2. salih kızılyel says:

    fb çalışıyorum ama üçretsiz izne cıkarcaklar ssk yatmıcak?sağlıktan nasıl yararlanılacak ve cıkış olmadıyı alde bunu yapabilirmi acaba

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *