Facebok Sayfamızı Beğenir misiniz?

Search

İşsizlik maaşının süresi uzatılamaz

10 ay süre ile işsizlik maaşına hak kazandım; bu ay son olarak maaş alacağım. Maaş süresinin uzatılması mümkün mü? Tekrar işsizlik maaşı alamaz mıyım? Ali Y. 

Hak kazanmış olduğunuz işsizlik maaşı (ödeneği) süresinin uzatılması mümkün değildir. Ancak hak kazandığınız işsizlik ödeneği bittikten sonra tekrar işsizlik ödeneğine hak kazanabilirsiniz. Bunun için işsizlik ödeneğine hak kazanma şartlarını yeniden yerine getirmeniz gerekir. Prim ödeme koşulları bakımından son 3 yıl içinde en az 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemeniz, işten ayrılmadan önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek çalışmış olmanız, kendi kasıt ve kusurunuz dışında işsiz kalmanız gerekir. Yeni işsizlik ödeneği hakkı belirlenirken, son 3 yılın başlangıcı bir önceki işsizlik ödeneğine hak kazanma tarihinden geriye gidemez.

Büyük bir firmada çalışıyorum. Yaptığımız pazarlık neticesinde net ücretten anlaşarak işe başladım. Ancak 14 ay sonra bir baktım ki maaşımda kesinti var. Personel birimine koştum, “Ben böyle anlaştım” dedim. İmzalamış olduğumuz sözleşmede küçük harflerle yazmışlar. Ben şimdi ne yapacağım? Kandırıldığıma mı, yoksa iş bulduğuma mı yanayım? İşten ayrılsam bu sebeple tazminat alabilir miyim? Dava açsam kazanma şansım var mı? S.Y.
İş Kanunu’na göre; işveren, iş sözleşmesi yapıldığı sırada bu sözleşmenin esaslı noktalarından biri hakkında yanlış vasıflar veya şartlar göstermek yahut gerçeğe uygun olmayan bilgiler vermek veya sözler söylemek suretiyle işçiyi yanıltırsa, işçinin iş sözleşmesini fesh ederek tazminat talep etme hakkı vardır. İddianızı ispatlayabiliyorsanız iş sözleşmenizi fesh ederek tazminat talebi ile dava açabilirsiniz.

7 yıldır bir iş yerinde çalışıyorum. İş yeri sahibi ölünce, şirket 2 oğluna kaldı. Son 3 aydır maaş alamadım ve bununla ilgili iş yerinde yazılı ya da sözlü bir açıklama yapılmadı. Tazminatımı alıp ayrılmak istiyorum. Ne yapmalıyım? Kaç ay üst üste maaşını alamayanlar iş akdini fesh edebilir? Bir arkadaşım bir ay maaş alıp, bir ay almıyor. Onun da ne yapması lazım? Hasan ÇİÇEK
İş Kanunu’na göre işçinin ücretinin zamanında ödenmemesi işçinin iş sözleşmesini haklı fesih sebebidir. Ücretleriniz 30 günden fazla süredir ödenmiyorsa iş sözleşmenizi fesh ederek iş verenlikten tazminatınızı ve ödenmeyen ücretinizi talep edebilirsiniz. Buna rağmen ödenmezse, iş mahkemesine dava açabilirsiniz.

* * *
NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
03.04.1968 doğumluyum. 01.06.1992 sigorta giriş tarihim. 2007′de 18 ay olarak askerliğimi ödedim. Ne zaman emekli olurum? İsmail OGAN
SSK girişiniz ve ödemiş olduğunuz askerlikle beraber 25 yıl, 52 yaş ve 5525 prim gün şartlarına tabisiniz. 5525 prim günü tamamlamanız şartı ile 52 yaşınızın dolacağı 03.04.2020 tarihinde emekli olabilirsiniz. 

* 06.03.1965 doğumluyum. 10.04.1988 tarihinden itibaren sigortalı olarak çalışmaktayım. 18 ay askerliğimi ödersem ne zaman emekli olurum? Emeklilik yaşım doldu mu? Ayrıca kendi isteğimle işten ayrılırsam tazminat alabilir miyim? 5…788925 Nolu SMS
SSK girişinize göre 25 yıl, 50 yaş ve 5375 prim gün şartlarına tabisiniz. 17 aylık askerlik borçlanmanız durumunda 49 yaş ve 5300 prim gün şartlarına tabi olabilirsiniz. 49 yaşınız 2014 tarihinde dolacağından, emekli olacağınız tarih 06.03.2014 olacaktır. Ayrıca, prim gün sayınız tamam ve yaşı bekleyecekseniz Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alacağınız bir belge ile tazminatınızı alabilirsiniz.

* * *
KAMUDA İŞ OLANAKLARI

Gençlik ve Spor Bakanlığı, sınav ile merkez teşkilatında çalıştırılmak üzere, 30 uzman yardımcısı alacak. Son başvuru tarihi 5 Kasım olarak açıklandı. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, toplam bin 500 personel alacak. Başvuruların 1 ila 10 Ekim arasında yapılması gerekmektedir.

One Comment

  1. mustafa says:

    17.12.1969 doğumluyum 1987 sigorta girişliyim, pirimim 2012 -10 ayında 5700, 15 aylık askerlik yaptım askerlik borçlanmamı ödediğimde nezaman emekli olabilirim ?
    verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *