Facebok Sayfamızı Beğenir misiniz?

Search

Ev alana kıdem tazminatının yarısı ödenecek !


Ev alana kıdem tazminatının yarısı ödenecek!

Ev alacak kişiler tazminatını alabilecek mi ? Kıdem tazminatı son haberler en son gelişmeler 09.07.2012

Yeni hazırlanan kıdem tazminatı tasarısından ev almak isteyenlere müjde geldi. Buna göre ev alanlara, hak ettikleri kıdem tazminatının yarısı ödenecek.

Hürriyet Gazetesi yazarı Prof. Şükrü Kızılot, son günlerde en çok tartışılan konulardan biri olan kıdem tazminatı tasarısı ile ilgili çarpıcı bir detayı ortaya çıkardı.


Kızılot’un yazısına göre konut almak isteyen çalışanlar, kıdem tazminatı hesabında biriken paranın yarısını hemen alabilecekler. Bunun için 15 yıllık süreyi bekleme şartı da aranmayacak.

Konut alacakların yanında 15 yıl sigortalılık süresini dolduran ve adlarına 3.600 gün prim ödenenler ile para çekme hakkının ikinci ve sonraki kullanımlarında adlarına 1.800 gün prim ödenenler de hesaptaki paranın yarısını kullanabilecek.


Kıdem tazminatının tamamını çekmeye hak kazananlar ise şöyle:

– Emekli olanlar ya da malullük aylığı bağlananlar.
– Beş yıl boyunca adlarına açılan bireysel kıdem hesabına, kıdem primi tahakkuk ettirilmemesi halinde talepleri üzerine, bireysel kıdem hesabında biriken tutarın tamamını çekmeye hak kazanırlar.
– İşçinin ölümü halinde, biriken tutarın tamamı mirasçılarına ödenecek.

5 Comments

 1. Nail says:

  şu anda 28 yıllık devlet memuruyum 02.08.2012 tarihinde 68,000 tl değerinde bir ev aldım ALLAH herkese nasip etsin bankaya kredi için müracaat ettim tüm bankalar hiç borcum olmadığı halde bana 52,500 tl ev kredisi verdi 68,000 tl nin tamamını alamadım şu anda 17,000 tl borçlu kaldım bu borcumu ödeyebilmem için ve ikinci bir banka tüketici kredisi çekmemem için birikmiş kıdem tazminatımın yarısı alabilirmiyim teşekkürler

 2. yasin says:

  ben 16 yıllık devlet memuruyum kıdem tazminatımın yarısını alabilirmiyim

 3. Recep güngör says:

  arkadaşlar rahatsız ettim 26 yıllık devlet memuruyum ev alıyorum emekli ikramiyem den kullana bilir miyim.bu konuda nereye müracaat edeceğim.Bilgi verirseniz sevinirim.
  teşekkür ederim.

 4. arkadaşlar 26 yıllık devlet memuruyum ev aldım emekli ikramiyemden kullana bilirmiyim.nerelere müracat edeceğim.teşekkür ederim.

 5. sskemeklilik says:

  Merhaba Recep Bey,

  Yeni kıdem tazminatı kanunu çıksaydı alabilirdiniz ama şimdiki sistemde malesef alamıyorsunuz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *