Facebok Sayfamızı Beğenir misiniz?

Search

Kıdem tazminatı, Aynı işyerinde iki ayrı dönemde çalışan işçinin kıdem tazminatı

İki ayrı dönemde aynı işyerinde çalışan işçinin emekli olması halinde, ilk döneme ait çalışma süresi kıdem tazminatının hesabında dikkate alınır mı?

1475 sayılı eski İş Kanunu’nun yürürlükte bırakılan 14. maddesine göre, bir işyerinde bir yıldan fazla çalışan ve emeklilik nedeniyle işten ayrılan işçi kıdem tazminatına hak kazanır. Aynı maddeye göre, işçinin aynı işverene bağlı olarak değişik tarihlerde çalıştığı süreler birleştirilerek kıdem tazminatı ödenir. Ancak, önceki sürenin kıdem tazminatının hesabında dikkate alınabilmesi için, kıdem tazminatı ödenmesi gerektiği halde ödemenin  yapılmadığı bir dönem olmalıdır. Yerleşmiş yargıtay kararlarına göre, sürelerin birleştirilerek toplam süre üzerinden kıdem tazminatı ödenebilmesi için, her iki sürenin de kıdem tazminatına hak kazanılacak şekilde sonlanmış olması gerekir. Birinci dönem için kıdem tazminatı ödenmiş ise, aynı dönem için iki defa kıdem tazminatı ödenemeyeceğinden tasfiye edilen önceki dönem kıdem tazminatının hesabında dikkate alınmayacaktır. Ayrıca, ilk döneme ait çalışma, işçinin istifası veya işverenin haklı nedenlerle iş akdini feshetmesi gibi sebeplerle kıdem tazminatına hak kazanamayacak şekilde sona ermiş ise, önceki dönem sonraki dönemle birleştirilemeyecektir.

Önceki dönem için de kıdem tazminatı ödenecek ise, her iki dönem birleştirilerek işçinin son brüt ücreti üzerinden kıdem tazminatı ödenecektir.

Ayrıca;

http://muhaseberehberi.com/emekli-olduktan-sonra-bir-isyerinde-calisan-isci-kidem-tazminatina-hak-kazanabilir-mi/

http://muhaseberehberi.com/sirketimiz-kapandi-kidem-tazminati-alabilir-miyim/

http://muhaseberehberi.com/kidem-tazminatlarinda-uygulanacak-faiz-ve-baslangici-meselesi/

http://muhaseberehberi.com/askerlik-ve-emeklilik-sonrasi-kidem-tazminati/

http://muhaseberehberi.com/15-yil-kidem-tazminati-3600-gun-ile-emekli-olmadan-kidem-tazminati-almak/

http://muhaseberehberi.com/ucretsiz-izin-uygulamasinin-iscilerin-kidem-tazminati-ve-yillik-ucretli-izin-haklarina-etkisi/

http://muhaseberehberi.com/sirket-devroldu-kidem-tazminati-alabilir-miyim/

Ayrıca; http://muhaseberehberi.com/?s=k%C4%B1dem+tazminat%C4%B1

http://muhaseberehberi.com/?s=k%C4%B1dem+tazminat%C4%B1

One Comment

  1. rida taban says:

    merhaba.1990dan bu yana sigortalıyım.1997den nisan 2008e kadar bir işyerinde çalıştım ve kıdem tazminatı almadan ayrıldım.1.5 ay sonra 2008 haziranda tekrar aynı işyerinde işe başladım.emeklilik için benden istenilen 5525 günü doldurmak üzereyim.kıdem tazminatımı talep edip ayrılmak niyetindeyim.bu durumda ilk çalıştıım döneme ait kıdem tazminatım ödenir mi?teşekkürler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *