Facebok Sayfamızı Beğenir misiniz?

Search

Bireysel emeklilik ile ilgili en çok sorulan sorular ve cevapları

Bireysel emeklilik sistemi nedir?
Bireysel emeklilik sistemi, kişilerin aktif çalışma yaşamları süresince yaptıkları tasarrufları uzun vadeli yatırıma yönlendirerek emeklilik dönemlerinde, yaşam standartlarını koruyabilecekleri bir gelir elde etmelerini sağlayan özel bir emeklilik sistemidir. Kişiler bu sisteme gönüllü katılarak, sosyal güvenlik sisteminin sağladığı emeklilik gelirine ek bir gelir sağlayabilmektedir.

 Sistem ne zaman başladı?

 Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu 28 Mart 2001 tarihinde kabul edilmiş, 7 Nisan 2001 tarih ve 24366 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Kanun, yayımı tarihinden 6 ay sonra 7 Ekim 2001 tarihinde yürürlüğe girmiştir. 27 Ekim 2003 tarihinde emeklilik şirketleri faaliyete geçmiştir.

 Bireysel emeklilik sisteminin amacı nedir?
Gelişmiş tüm ülkelerde uygulanmakta olan bireysel emeklilik sisteminin amaçları özetle şu şekilde sıralanabilir:

  • Bireylerin yaşlılıklarında kullanmaları amacıyla, güvenli bir şekilde tasarruf yapmalarını sağlamak,
  • Bu tasarrufları teşvik etmek, yatırıma yönlendirmek ve düzenlemek,
  • Emekli aylığı ve toptan geri ödeme yoluyla katılımcılara emeklilik dönemlerinde ek gelir sağlanarak, refah düzeylerini arttırmak,
  • Ekonomiye kaynak yaratmak,
  • İstihdamı arttırmak.

Bireysel emeklilik sistemine katılım zorunlu mu?

 
 

Hayır. Sistem gönüllü katılım esasına dayalı bir sistemdir.

 Bireysel emeklilik sisteminden beklenti nedir? Sistemin ekonomiye katkısı var mı?

 Gelişmiş ülkelerde tasarrufların büyük bir kısmını, bireysel emeklilik yatırım fonları oluşturmaktadır. Ülke ekonomilerinin ihtiyaç duyduğu uzun vadeli kaynak ihtiyacını bu fonların karşıladığı görülmektedir. Türkiye’de bireysel emeklilik sisteminin kurulduğundan itibaren ilk 10 yılda yaklaşık 30 milyar TL fon yaratması ve bu süre içinde sisteme, yaklaşık 3,5 milyon katılımcının girmesi beklenmektedir.

 
 

Sisteme katılabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olmak ya da çalışıyor olmak gerekli mi?

 
 

Medeni haklarını kullanma ehliyetine sahip herkes Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olsa da, olmasa da sisteme dâhil olabilecektir.

 Bireysel emeklilik sistemi, Sosyal Güvenlik Kurumundaki gibi sağlık vb. hizmetler de sunuyor mu?

 Bireysel emeklilik sistemi; birikimlerin toplanması, değerlendirilmesi ve kişiye toplu para ya da maaş ödenmesi esasına dayanmaktadır. Bu sistem, Sosyal Güvenlik Kurumundaki mevcut olan sağlık hizmetleri veya diğer hizmetleri sunmamaktadır.

One Comment

  1. hulya says:

    Merhaba;ben 12.08.1966 doğumluuyum.1982 yılında ssk sicil numaram alındı fakat 1 gün bile yatırılmışlığı yok daha sonra 1996 yılında ssk lı olarak toplamda 2.5 yıl çalışmşlığım var.yeni yasaya göre çocuk borçlanmasından yararlanabiliorum..toplu bi şekilde para yatırarak emekli olabilir miyim?yada izleme gereken yol nedir?yardımcı olursanız sewinirim..

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *