Facebok Sayfamızı Beğenir misiniz?

Search

Teşvik yasası ile 70 bin kişiye iş imkânı

Ergün, yasanın ardından 27 bin 542 hektar büyüklüğünde 147 adet OSB’nin altyapı inşaatının tamamlandığını ve 41 bin 608 firmanın üretime geçtiğini belirtti.

Ergün, teşvik yasasının OSB’lerdeki istihdama doğrudan katkısının 70 bin olduğunu belirterek, OSB’lerdeki toplam istihdamın ise 2 milyona ulaşmasını beklediklerini kaydetti. Ergün, “OSB’lerdeki toplam teşvik başvurusunun bin 749 olduğu görülmekte. Bu başvurulardan en fazla pay alan bölgemiz ise 766 teşvik başvurusuyla Güneydoğu Anadolu bölgesidir” dedi.
Teşvik sisteminin 19 Haziran’da yasalaşmasının ardından organize sanayi bölgelerinde (OSB) yaşanan hareketliliği Ergün değerlendirdi. Ergün, yasanın ardından 27 bin 542 hektar büyüklüğünde, 147 adet OSB’nin altyapı inşaatının tamamlandığını ve 41 bin 608 firmanın üretime geçtiğini kaydetti. Ergün, “Üretime geçen bu tesislerde yaklaşık 1 milyon 200 bin kişiye iş imkânı sağlanmış olup, tüm işletmeler üretime geçtiğinde bu rakamın yaklaşık 2 milyon kişiye ulaşacağı öngörülmektedir. Bugün itibariyle ülkemizde 261 adet organize sanayi bölgesi tüzel kişilik kazanmıştır. 2012 yılı Yatırım Programında 65 adet OSB projemizin alt yapı ve arıtma tesisini kredilendirmekonusunda çalışmalarımız ise devam ediyor. Ayrıca bu yılsonu itibariyle de 15 OSB projesinin tamamlanmasını hedefliyoruz. 12 bine yakın parsel yatırımcı bekliyor” dedi.
30 bin 168 parselde üretim
OSB’leri ekonomik sisteme entegre etmek için çaba sarfettiklerini anlatan Ergün şunları söyledi:
“2002’ye kadar OSB’lerde üretime geçilen parsel sayısı 11 bin 395 iken, son 9.5 yılda 30 bin 168 parselde üretime geçilmiştir. 11 binden fazla parsel inşaat, 6 bine yakını ise proje aşamasında. Ayrıca 12 bine yakın parsel, yatırımcı beklemekte.”

En çok teşvik belgesi Güneydoğu’ya

Teşvik yasasıyla OSB’lerde 70 bin kişilik istihdam yaratılacağını, 30 milyarlık yatırım yapılacağını aktaran Ergün şöyle devam etti:
“Diyarbakır OSB’de yer kalmadı ve bu bölgemizin şimdi tevsi alanı, yer seçimi çalışmaları devam ediyor. Bütün OSB’lerdeki toplam teşvik başvurusunun bin 749 olduğu görülmektedir. Bu başvurulardan en fazla pay alan bölgemiz ise 766 teşvik başvurusuyla Güneydoğu Anadolu’dur. Yine Doğu Anadolu bölgesinde yapılan teşvik başvuru sayısı ise 300’ü geçti.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *