Facebok Sayfamızı Beğenir misiniz?

Search

Yurt dışından yabancı hasta getirenler desteklenecek!!!


Ekonomi Bakanı Çağlayan, yurt dışından yabancı hasta getiren sağlık kuruluşlarının destekleneceğini açıkladı. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, yüksek ve orta öğretim kurumlarının yurt dışında açacakları ofislerin yıllık kira giderlerini yüzde 60 oranında ve 200 bin dolara kadar destekleyeceklerini açıkladı.

Çağlayan, “Yıllık ticaret hacmi 50 milyar dolar civarında olan bilgisayar oyunu sektöründen Türkiye’nin en az 1 milyar dolar alabileceğini düşünüyoruz” dedi.

Yabancı hastada yol desteği

Çağlayan, “İlk kez ‘yol desteği’ adlı bir desteği uygulamaya koyacağız. Sağlık kuruluşlarımızın yurt dışından getirecekleri yabancı hastaların uçuş giderlerini yüzde 50 oranında ve hasta başına bin dolara kadar destekleyeceğiz” diye konuştu.

Film başına 100 bin dolar

Bakan Çağlayan, 2023 yılında film sektöründe 1 milyar dolarlık ihracatın hedeflendiğini bildirerek, “Bugünden itibaren filmlerin DVD, dublaj, alt yazı ve medya reklam giderlerini yüzde 50 oranında ve film başına 100 bin dolara kadar destekliyoruz. Bu sektörde hedef pazarlarımız Rusya, Çin ve Latin Amerika” dedi.

Destekleri artıracağız

Çağlayan, desteklerle ilgili ayrılan bütçenin yaklaşık 125 milyon lira olduğunu bildirerek, “Bundan sonraki yıllarda bütçenin daha da artırılmasını amaçlıyoruz. Bu yılki desteklerin meyvelerini yıl sonunda alırsak, 2013 yılı bütçesinde buraya daha fazla kaynak ayrılmasına çalışacağız” diye konuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *