Facebok Sayfamızı Beğenir misiniz?

Search

Kıdem Tazminatımı Hangi Kurumdan Talep Etmeliyim?

 

Sorunuz: Merhaba, 2 yıldır PTT kurumunda taşeron işçi olarak çalışmaktayım. Aralık 2012′de vatani görevimi yapmak üzere askere gideceğim. Askere gideceğim için kanunen tazminat hakkım bulunmakta fakat ben bu tazminatım için kimi muhattap alacağım. Taşeron firmayı mı, kurumu mu? Taşeron firmalar sürekli değişmekte ve sigortamızda girdi çıktı olarak görünmekte. Fakat 2 yıldır PTT kurumunda çalıştığım kanıtlanabilir durumda. Taşeron firma sorumlusu PTT’ye dava açacaksın diyor, çevremde bu konu ile az çok bilgisi olanlar yeni çıkan yasaya göre son çalıştığım taşeron firmadan isteyeceksin diyorlar. Bir uzman olarak size sormak istedim. Yardımınız için şimdiden teşekkür ederim.(Ramazan K.)

Cevabımız:

Merhabalar,

4857 sayılı İş Kanunun 2.maddesi ” …Bir işverenden, işyerinde yürüttüğü mal veya hizmet üretimine ilişkin yardımcı işlerinde veya asıl işin bir bölümünde işletmenin ve işin gereği ile teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren işlerde iş alan ve bu iş için görevlendirdiği işçilerini sadece bu işyerinde aldığı işte çalıştıran diğer işveren ile iş aldığı işveren arasında kurulan ilişkiye asıl işveren-alt işveren ilişkisi denir. Bu ilişkide asıl işveren, alt işverenin işçilerine karşı o işyeri ile ilgili olarak bu Kanundan, iş sözleşmesinden veya alt işverenin taraf olduğu toplu iş sözleşmesinden doğan yükümlülüklerinden alt işveren ile birlikte sorumludur…”

Kanun maddesinden anlaşılacağı üzere iş sözleşmesinden ve kanundan doğan tüm yükümlümlüklerden alt işveren ile asıl işveren birlikte sorumludur.Bu bağlamda dilediğiniz işverenden kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.Ancak PTT’den talep etmenizin şu koşullarda daha olumlu sonuç doğuracağı görüşündeyim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *