Facebok Sayfamızı Beğenir misiniz?

Search

İşyerinde İşçinin Uyuyakalması

Sorunuz:

İş yerine hasta olarak gittim hasta olduğumu belirtip yıllık iznimden kalan izin hakkımı kullanmak istediğimi söyledim ve eleman olmadığından izni hakkımı vermediler vinç operatörü olarak çalışmakta bulunduğum firmada rahatsızlığım nedeni ile bulunduğum koltukta geriye yaslandım içim geçmiş kısaca.
ve bana işyerinde uyuyorum diye ihtar yazdılar hasta olduğumu ve çalışamayacağımı beyan ettiğim halde bunu bana yapabilirler mi?

Cevabımız:

Merhabalar,

Yıllık izin ve ücretsiz izinlerin talep etme hakkı işçi de olsa da; bu talebi kabul edip etmeme insiyatifi işverene aittir.Yani işveren, işin gerekliliklerinden dolayı işçinin izin talebini reddedebilme hakkına sahiptir.Kanunlarda da işçinin hasta olması durumunda işverenin izin vermesi gerektiğine dair bir düzenleme bulunmamaktadır. Ancak rapor alsaydınız işe gitmeme hakkına sahip olurdunuz. Bunun dışında işe gitmeniz ve iş görmeniz esastır.Mesai saatlerinde iş görmeniz iş kanunu ve iş sözleşmeniz gereğince zorunludur. Uyuyakalmanız halinde işverenin ihtar çekmesi doğaldır. Hatta uyumanızdan dolayı iş güvenliği tehlikeye düşüyorsa işverenin sizi kıdem tazminatsız işten çıkartma hakkı da 4857 sayılı İş Kanunun 25.maddesi gereğince bulunmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *