Facebok Sayfamızı Beğenir misiniz?

Search

İstifa Ettikten Sonra Aynı İş Yerinde Çalışmaya Başladım

Sorunuz:

Günaydın, merhaba,

5,5 yıl çalıştığım kurumumdan, iyi dileklerle ve olumlu bir şekilde istifa ederek ayrılıp başka bir şirkete transfer oldum. Fakat 6 ay içinde eski iş yerimden geri dönmem ile ilgili ciddi baskı aldım, hem sevdiğim bir kuruma geri döndüm hem de eski iş yerimin bana olan bağlılığının mutluluğunu yaşadım.
Fakat işe dönerken tüm eski haklarımın korunmasını istedim ve sözel olarak olumlu yanıt saldım. Şimdi yıllık izin kullanama sürem 7 yılı tamamladığım için 20 gün olması gerekirken hala 14 gün olarak tarafıma veriliyor. Bu haklarımın yasal dayanağı var mıdır?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler .(Gülveren A.)

Cevabımız:

Merhabalar,

İş Kanunu gereğince aynı işverenin yanında geçen süreler birleştirilmektedir. Ancak bu sürelerin birleştirilebilmesi için iş sözleşmesinin kıdem tazminatı hakkını kaybettirmeyecek şekilde sonlanması gerekmektedir. Yani işçinin istifa edip tekrar aynı iş yerinde çalışmaya başlaması durumunda istifa ettiği süreye kadar olan ki çalışmalar dikkate alınmamaktadır. İkinci kez işe girişten itibaren yeni iş sözleşmesi kurulmuş ve kıdem süresi sıfırlanmış gibi kabul edilmektedir. Sizin bahsettiğiniz durumda buna ilişkindir. Yani istifa etmenizden dolayı çalıştığınız süreleri birleştirerek işlem yapması zorunlu değildir. Fakat işvereninizle iyi anlaştığınızı söylemişsiniz bu sebeple işvereninizle konuşmanızın faydası olacağı görüşündeyim.

Kaynak: ishukukum.org

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *