Facebok Sayfamızı Beğenir misiniz?

Search

İhbar Süresi İçerisinde Haklı Fesih Yapılabilir Mi?

Sorunuz: merhabalar iyi çalışmalar ben ankara 1990 dogumluyum.10.06.2008 de bi cafede işe başladım sigortam 28.01.2009 yapıldı komi olarak işe girdim 500 tl maaş ie sonradan garson oldum kıdem atladıgım ıcın 750 tl oldu maaşım müdürümüz işletme ile anlaşamadı yollarını ayırdı sonrada bize baskı uygulamaya basladılar iş konusunda cok bunalttılar bizde personellerini bulunca yollarımızı ayırmak istegidimizi soledık servis personeli olarak bize istifa yazdırdılar ıstıfa yazıldıktan sonra patronumuzun oglu agır hakaretlerde bulundu bana işten cıkısımı verdikten sonra 42 gun calısmam gerektgı ıcın ımzalamamı ıstediler ben imzalamadım 42 gun boyunca seni söle calıştırcam fılan yaptı bu ayın 7sınde içeride kalan paralarımızı yatırmadılar ve maaşlarımızı düşük gösterip sigortaları düşük yatırıyorlardı maaşları düşük gösterip üzerini elden veriyorlardı resmi tatillerde sürekli çalışıyorduk mesai almıyorduk hakaret etti diye çalısmayacagımı soledım yalancı sahit bulacagını soledı şimdi yapmam gereken bi işlem varmı hiç bilmiyorum bu işleri yardımcı olursanız çok sevinirim ilginize teşekkür ederim saygılar.

Cevabımız: Merhabalar, Şu anda aynı iş yerinde ihbar süresi içerisinde çalışmaya devam ediyor musunuz?Yoksa işten tamamiyle ayrıldınız mı?

Eğer ihbar süresi içerisinde çalışıyorsanız;iş sözleşmenizi haklı sebeple feshedebilirsiniz.Çünkü ihbar süresi boyunca iş sözleşmesi devam etmektedir.İhbar süresinin sonunda iş sözleşmesi feshedilmiş kabul edilmektedir.İhbar süresi içerisinde yeni bir fesih işlemi yapmak mümkündür.Bu sebeple ilk olarak notere başvurarak istifa dilekçenizi işverene keşide ettirebilirsiniz.İstifa nedenine sigorta primlerinizin düşük ücretten ödenmesi,maaşın ödenmemesi,mobbing,fazla mesai ücretlerinin ödenmemesi gibi tüm maruz kaldığınız haksızlıkları yazmanız sizin faydanıza olacaktır.Genel tatillerde çalışmaya karşılık işveren saatlik ücreti %100 zamlı ödemek zorundadır.Ödenmemesi yine işçiye haklı nedenle fesih hakkı doğurmaktadır.Bu ücretlerinizi alamadığınız durumda da Bölge Çalışma Müdürlüğü’ne şikayette bulunabilir ve alacak davası açabilirsiniz.Olayın mahkemeye taşınması halinde bordro tanıkları mahkemenin kararında önemli bir rol oynamaktadır.Bu sebeple bir iş arkadaşınızdan size şahitlik yapmasını rica edebilirsiniz.İhbar süresinde haklı fesih yapabileceğinize dair emsal Yargıtay kararı şu şekildedir:

“ÖZET: İş sözleşmesinin feshi ihbar suretiyle feshin de fesih, feshi ihbar süresinin (ihbar önelinin) sonunda gerçekleşir. Ancak, feshi ihbar süresi içinde bir haklı fesih nedeni ortaya çıktığı takdirde, iş sözleşmesi feshi ihbar süresinin bitmesi beklenmeksizin ve haklı nedenle feshedilebilir. Bu durumda, ihbar tazminatının ödenmesi gerekmez. (Yarg. 9. HD, 10.10.2003 E. 2003/4302, K. 2003/16781)”

Diğer bir ihtimal ise işten ayrılmanızdır.Bu durumda işinizi biraz daha güç görüyorum.Çünkü istifa dilekçenizi haklı nedenle feshettiğinize dair bir ibare bulunmamaktadır.Ancak yine de alanında deneyimli bir avukat eşliğinde istifa etmenizin sebeplerini kanıtlayabilirseniz kıdem tazminatı almaya hak kazanırsınız.Ayrıca işvereninizin zorla istifa dilekçesi imzalattığını ispatlayabildiğiniz takdirde de mahkeme lehinize sonuçlanacaktır.

Her iki ihtimalde de fazla mesai ücretlerinizi,yıllık izin parasını,ücretinizi,hafta tatillerinde çalışmanın parasını talep etme hakkınız bulunmaktadır.Sigorta primlerinizin yeniden düzenlenmesi için Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne ve Bölge Çalışma Müdürlüğü’ne şikayette bulunabilir ve iş mahkemesine dava açabilirsiniz. Kaynak:ishukukum.org

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *