Facebok Sayfamızı Beğenir misiniz?

Search

Hizmet Tespit Davası Ve Kıdem Tazminatı Hakkında

Sorunuz:

annemin davacı olduğu hizmet tespit davası lehe sonuçlanmıştır karşı taraf muhtemelen temyiz hakkını kullanacaktır fakat yargıtaydanda yerel mahkemenin vermiş olduğu kararın onanıp gelmesi halinde eksik günleri asgari ücret üzerinden yatırılırsa aynı döneme ait tazminat talebinde bulunabilir miyiz. birde aklıma takılan şu ki hizmet tespit davalarında zaman aşımı söz konusu olmuyor bu tazminat talebi için söz konusu olabilir mi çünkü talep ettiğimiz dönemeler 1997-2009 tarihleri arası şimdiden teşekkürler.(Müyesser Ç.)

Cevabımız:

Müyesser Hanım,

Hizmet tespit davası süreci tamamlandıktan sonra alacaklarınıza ilişkin dava açma hakkınız bulunmaktadır. Ancak aynı anda talep etme hakkınız bulunmamaktadır. Çünkü hizmet tespit davası kıdem süresini belirlemek ve bu süreye ilişkin sigorta primlerin yeniden düzenlenmesi için açılan bir davadır. Bu dava sonuçlandıktan sonra kıdem tazminatınızla ilgili alacak davanızı iş sözleşmesi işverenin haklı sebebi olmaksızın sonlanması durumunda 10 yıl içerisinde yapabilirsiniz.

One Comment

  1. idil çabak says:

    Ben sgk’dan emekli müfettiş,sayın Tahsin Eren ‘in bir iletişim adresini rica ediyorum ,zira çoktandır yurt dışında olduğum için kendisinle iletişimim olmadı uzun zamandır,lütfen eğer kendisinin bir adresi veya telefon numarası varsa rica edeceğim. saygılarımla…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *