Facebok Sayfamızı Beğenir misiniz?

Search

Bağkur borcu silinmesi hakkında bilgiler

Bağkur borcu silinmesi yapılabiliyor mu Bağ kur borcu nasıl silinir ? Eski bağkur borçlarını sildirebilir miyim?

Merhabalar sgk.net çalışanları, benim bir sorum olacak. Benim annem rahmetlik babamdan maaş almakta ama aynı zamanda babası annemin öldüğünden dolayı 2005 tarihinde öldü, yani annemin babası dedemden şirket hissesi kaldı ve annemi otomatik olarak şirket ortaklığına dahil ederek bağkurlu yapmışlar. Şimdi bize bir zarf geldi ve yaklaşık olarak bizim 12800 TL kadar borcumuz var. Peki biz bu borçtan vazgeçebilir miyiz sildirmemiz mümkün mü?

CEVAP Resul Kurt’un Buradaki makalesinden alınmıştır.

Öncelikle, sosyal güvenlik hakkından vazgeçilemediğini, başkasına devredilemediğini söyleyelim. 2008 yılında yapılan bir düzenleme ile 30.04.2008 tarihi itibariyle beş yıldan fazla Bağ-Kur prim borcu olan kişilerin sigorta

primlerinin silinmesine imkan tanınmıştı. Buna göre uzun süre prim ödemeyen Bağ-Kur’lunun borcu SGK tarafından otomatik olarak silinmişti. Ancak bu işlem 5 yıldan prim borcu olanlara uygulanamıyor.

Kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlarla tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan, 1479 ve 2926 sayılı kanunlara göre tescilleri yapıldığı halde, 30.04.2008 itibariyle beş yılı aşan süreye ilişkin prim borcu olanların, bu sürelere ilişkin prim borçlarını, 03.08.2009 tarihine kadar ödememeleri halinde sigortalılıkları durdurularak borçları ödeme yükümlülüğünden kurtulmuşlardır. Bu süreyi, isteyen sigortalıların yeniden borçlanma imkanı vardır.

Sigortalılıkları bu madde gereğince durdurulanlardan, 1479 ve 2926 sayılı kanunlara tabi çalışmaları 30.4.2008’den sonra da kesintisiz devam edenlerin sigortalılıkları 01.05.2008’den itibaren yeniden başlatılmaktadır. Dolayı sıyla okurumuzun annesinin 30.4.2008 öncesi borçları silinmiş olup

, 01.05.2008’den bu yana sigortalılığı devam ettirildiğinde dolayı borç görünmektedir. Bir kişinin eşinden dul aylığı alması halinde de Bağ-Kur sigortalılığı devam eder. Yani, dul aylığı alınması Bağ-Kur sigortalısı olmasına engel değildir. Borcun ödenmesi gerekecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *