Facebok Sayfamızı Beğenir misiniz?

Search

Yurtdışına kargo ile mal gönderilmesi ihracat mıdır?

Ülkemizde ihracatla uğraşan firmalar zaman zaman yurt dışındaki firmaların talepleri doğrultusunda miktarı ve tutarı az olan bir kısım malları kargo şirketleri ile yurt dışına göndermektedirler. Bu gibi durumlarda fatura veya konşimento ile mallar kargo şirketi tarafından yurt dışına alıcı firmaya ulaştırılmaktadır.

 Bu gibi durumlarda gümrük beyannamesi düzenlenmediği için KDVK’nın 11’inci maddesindeki istisnadan yararlanmak mümkün olamamaktadır. Buna yönelik olarak Maliye Bakanlığınca verilmiş olan muktezalar bulunmaktadır. Bu muktezalara göre, gümrük beyannamesi düzenlenmeden yurt dışına kargo yoluyla mal gönderilmesi durumunda ihracat istisnasından faydalanmak mümkün değildir. Bu muktezalardan bir tanesi bu makalemizde işlenmiştir.

 Kanaatimizce ihracat kalkınmanın motoru olduğu için mevzuatımızdaki şekli düzenlemeler esasın önüne geçmemeli ihracatın önündeki her türlü engelin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bu kapsamda olmak üzere belirli bir miktarı ve tutarı aşmayan ve kargo şirketleri ile yurt dışındaki alıcılara gönderilen malların gümrük beyannamesi doldurmadan yurt dışına çıkarılması durumunda ihracat istisnasından faydalanmalarına yönelik olarak düzenleme yapılması gereklidir.

2 Comments

  1. burcu says:

    merhaba,

    kargo gönderileri ile gerçekleşen ihracatta KDV iadesi ile ilgili yukarıdaki açıklamalar ışığında yeni bir düzenleme var mı ? Araştırdığımda bulamadım öte yandan gümrük beyannamesi olmadan, faturanın alıcı tarafına düzenlenmesi halinde ki uygulamalar için taleplerin özellikle 2012’de yoğunlaştığını görüyorum. Yeni bir düzenleme varsa bilgi vermenizi rica ederim. şimdiden teşekkür ederim.

    burcu

  2. admin says:

    Şimdilik bir gelişme yok.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *