Facebok Sayfamızı Beğenir misiniz?

Search

Şirket devroldu, kıdem tazminatı alabilir miyim?

Serkan Bey sormuş,

Bir arkadaşın şirketi tüm haklarıyla devretti fakat diger firma ile çalışmak istemeyen birkaç arkadaş var bu arkadaşlar tazminatlarını ve haklarını alarak işten çıkabilir mi?
Normalde tüm haklardaki devirlerde tazminat ödeme gibi bi haklar yoktu istifa dilekçesiyle işten ayrılılırdı bir esnek yol var mıdır.?
teşekküler.

Olayın özü itibariyle baktığımızda işyeri devri yapılıp yapılmadığıdır. Bir şirketin ortakları komple değişerek bir işyeri devri oluyorsa burada işyerinin hukuki durumuna bakmak lazım.

Bildiğiniz gibi işveren gerçek kişi olabileceği gibi tüzel kişilik te olabilir. Burada önemli olan devreden firmanın gerçek ya da tüzel kişi olmasıdır.

Gerçek kişi devrinde kişi SSK’dan işyerinin kapanışını verecek ve yeni işberen orada yeni bir sicil numarası alacaktır. Bu şekilde olduğunda devreden firma çalışanları firmalarından kıdem tazminatını isteyebilir.

Fakat devredilen iş yeri bir şirket ise yani tüzel kişilik ise, tüzel kişilerin de kendilerine özel bir kişiliği bulunduğunu göz önünde bulundurursak  A a.ş.’de çalışan firmanın ortakları 1,2,3,4,5 olsun, A firmasının ortakları hisselerini6,7,8,9,10 numaralı kişilere ya da şirketlere devretmiş olsun. Bu durumda ortada olan şirket hali hazırda yine A firmasıdır sadece ve sadece ortakları değişmiştir ki ortakların değişmesi iş yerinde çalışanları etkilemez.

Burada çalışan kişiler yeni ortaklarla çalışmıyorum deme hakkına sahiptir bu şekilde olursa firma kıdem tazminatını vermeden bu kişilerin istifasını kabul edebilir fakat devredilen iş yeri bir gerçek kişiye ait ise yeni patronu sevmeyen çalışan işyerinden kıdem tazminatını isteyip ayrılabilir.

Bu arada kıdem tazminatı davası için 10 yıllık zaman aşımı süresi vardır.

Not: 15 yıllık sigortalılık süresi ve 3.600prim  günü dolduranlar kıdem tazminatı alabilirler.

5 Comments

  1. […] http://muhaseberehberi.com/sirket-devroldu-kidem-tazminati-alabilir-miyim/ AKPC_IDS += "335,";Popularity: unranked [?] Tags: askerlik, emeklilik, kıdem, kıdem tazminatı […]

  2. […] hanım, sizin sorunuzun cevabı http://muhaseberehberi.com/sirket-devroldu-kidem-tazminati-alabilir-miyim/ şurada cevaplamıştık. Fakat tekrarlayalım. Şirket isim değişikliği yapacaksa kıdem […]

  3. […]  http://muhaseberehberi.com/sirket-devroldu-kidem-tazminati-alabilir-miyim/ […]

  4. […]  http://muhaseberehberi.com/sirket-devroldu-kidem-tazminati-alabilir-miyim/ […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *