Facebok Sayfamızı Beğenir misiniz?

Search

Seve Seve GSS’de baştan 106 lira girdi

Seve Seve GSS’de baştan 106 lira girdi

Seve Seve GSS’de baştan 106 lira girdi

Çift “SS” kurallı Genel Sağlık Sigortası’nda bilgi kirliliği devletten geliyor. Deniyor ki 31 Ocak 2012’ye kadar gelir testine gitmenize gerek yok biz size mektup göndereceğiz, mektuptan sonra bir ay içinde gelir testine gideceksiniz…

Peki mektupla mı GSS prim borcu başlayacak hayır 1 Ocak 2012’de kapsama alınan 7,5 milyona 106’şar lira borç yazıldı…

Ali bey, evde dört kişiyiz karı-koca ve iki kız. Ben 1500 lira maaş alıyorum, eşim 750 ve iki de kızımız var biri 16 yaşında okuyor biri de geçen yıl 18 yaşını bitirdi o da okumuyor. Biz gelir testine 31 Ocak 2012 gününe kadar gitmeli miyiz? Murat-Sivas

1 Ocak 2012 günü zorunlu GSS başladı. Kendisi veya ana-babası veya eşi üzerinden SGK üzerinden sağlık yardımı alamayanlar, ayda 30 günden az SSK’lı olanlar, bir yıldan fazla süredir Türkiye’de ikamet eden yabancılar, SGK tarafından resen (zorla-otomatik olarak) GSS’li yapıldılar. Her GSS’li yapılana da otomatik 106 lira GSS prim borcu TC kimlik numaralarına yazıldı.

***31 Ocak 2012’ye kadar gitmeniz menfaatinizedir

Murat bey, siz ve eşiniz zaten çalışıyorsunuz ve GSS’lisiniz, 16 yaşındaki okuyan kızınız için prim ödemenize gerek yok ama 1 Ekim 2008 gününden sonra 18 yaşını tamamlamış (yeni kızlardan olan) okumayan diğer kızınız için 31 Ocak 2012 gününe kadar gelir testine gitmeniz menfaatinizedir. SGK şu anda büyük kızınız için 106 lira borcu hanenize yazdı. Gelir testine gidene kadar da bu rakam değişmeyecek. Sizin ailenizin toplam geliri 2250 lira bu evdeki kişi sayısına böldüğümüzde 562 lira kişi başı geliriniz var. O halde gelir testine giderseniz aylık GSS prim borcu 36 liraya düşecek. Bu sebeple bir an önce gelir testine gidin ki aylık GSS prim borcunuz 106 liradan 36 liraya düşsün.

***Sonra evinize mektup gelecek

Sizin kızınızı zorla GSS’li yapan SGK yakında sizin bildiği (Nüfusa kayıtlı adres sistemindeki) adresinize kızınız gelir testine davet eden bir mektup gönderecek, bu mektubu alma tarihinden itibaren 1 ay içinde gelir testine gitmezseniz de bu kere aylık GSS priminizi 106 liradan, 213 liraya çıkaracak.

***Mektup ne kadar geç gelirse SGK o kadar kârda

SGK, size mektup göndermeyebilir, geç gönderebilir veya adresiniz doğru değildir elinize hiç ulaşmayabilir işte bu durumda siz gelir testine gidene kadar her ay 106 liradan GSS prim borçlarınız birikmeye ve gecikme zammı ilave edilmeye devam edilecek.

Gitmiyorsanız da dilekçe gönderin dava edersiniz

Geçen gün GSS konusunda TV’de ki katılımcı olduğunuz programı izledim. Programda önerdiğiniz üzere bugün, şahsen Fatih Kaymakamlığına gitmeme rağmen oradaki izdiham ve kalabalıktan dolayı 2 saat bekledikten sonra maalesef işlerimi halledemedim. Sizin öneriniz üzerine Kimlik fotokopisi ve muhtarlıktan aldığım FORM-5 (Konutta kalanlara ait Kimlik Bildirim Formu) ile birlikte yazmış olduğum dilekçemi yine bugünün tarihi ile Fatih Kaymakamlığı Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı Fatih Şubesine iadeli taahhütlü olarak postaladım. Bu işlemi yapmak ile herhangi bir mağdur duruma düşer miyim?

Konu hakkında kısaca bilgilendirme yaparsanız çok mutlu olurum. Gülhan Mutaf

Sayın okurum, iyi yapmışsınız SGK size aslında 106 lira borç çıkardı ama gelir testine girince belki hiç prim ödemeyeceksiniz belki de 36 lira ödeyeceksiniz. Sizin gibi bir çok insan izdiham sebebiyle gelir testine giremedi. Dilekçe gönderin ki sizin gelir testiniz bu ay içinde bitmiş olsun. Şayet dilekçenize rağmen gelir testi yapmazlar ve size 106 lira borçları işletmeye devam ederlerse de ilerde SGK’yı dava edip bu rakamı düşürme hakkı elde etmişsiniz.

20 yaşından büyük lise öğrencisine de 106 lira borç oldu

Ali bey benim kardeşim 22 yaşında liseyi dışarıdan okuyor öğrenci yani. Bu durumda son yasa ile ilgili kardeşimin ne yapması gerekiyor? Tarihleri ne zaman? Rüveyda Gözlüm

Lise öğrencileri ana-babaları üzerinden en fazla 20 yaşına kadar bakılabilirler. Bu sebeple kardeşiniz mutlaka 31 Ocak 2012 gününe kadar gelir testine girsin. Girmezse 106 liradan başlayacak, mektup geldikten sonra gitmezse 213 liraya çıkacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *