Facebok Sayfamızı Beğenir misiniz?

Search

Kıdem bu ay sonuçlanacak

ÇSGB Bakan Çelik, kıdem tazminatı meselesinin çözüme kavuşturulması noktasında şu anda taraflarla yoğun şekilde bir çalışmanın devam ettiğini belirterek, şunları söyledi:

 “Kasım ayında bir uzlaşı söz konusu olursa bunu TBMM’ye sevk etmeyi ama bir uzlaşı gerçekleşmez ise malesef bu kadar önemli konu başlıklarına yazık olacak inancı içerisindeyim. Çünkü kıdem tazminatından çoğu iş adamlarımız muzdarip. Ağırlıklı olarak işçilerimiz, çalışanlarımız da muzdarip. Çünkü çalışanların yüzde 90′ı da bunu alamaz noktada. Yaşanan birçok ticari sıkıntıdan dolayı işçilerin de karşı karşıya kalmış olduğu sorunlar var. Bu sorunlar artık işçi-işveren arasında bir mesele olmaktan çıkarılıp direkt aylık ücret öder gibi fon hesabına yatırılması ve bunun bir hak kaybına neden olmaması konusunda bir çıkış yolunu birlikte bulalım.”

 Kıdem Tazminatı Fonu’yla ilgili çıkan bazı haberleri eleştiren Bakan Çelik, konuyla ilgili, “Biz ne kimsenin hakkını almaya ne de kimseye yük yükleme noktasında değiliz” dedi.

 “Rekabet edebilen bir üretim anlayışı mutlaka korunmalıdır. İşçinin hakkı da rekabette birinci engel olarak görülmemelidir” diyen Çelik, “İşçiyi asgari ücrete, 803 liraya mahkum edelim, hayat devam etsin gibi bir yaklaşım önce kendimize sormamız gereken bir yaklaşımdır. Hiçbir işverenimizin bu anlayışı, vicdanına sığdıracağı anlayışı içinde değilim. O halde bu denge korunmalı” değerlendirmesinde bulundu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *