Facebok Sayfamızı Beğenir misiniz?

Search

İşten kaynaklı hastalıklar tazminat nedeni.

 5.5 yıldır aynı işyerinde çalışmaktayım. Burada depo sorumlusu olarak görev yapıyorum. Ancak bazen koli taşımaktan çok yoruluyorum. Aort darlığı ve romatizmal kalp kapak hastalığım var, iş ağır geliyor.İşyerine hastane raporunu gösterip, tazminat alarak işi bırakabilir miyim? A.B. 

İş Kanunu’na göre; çalışan işçi; a) İş sözleşmesinin konusu olan işin yapılması, işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olması, b) İşçinin sürekli olarak yakından ve doğrudan buluşup görüştüğü işveren, yahut başka bir işçi bulaşıcı veya işçinin işi ile bağdaşmayan bir hastalığa tutulması hallerinde iş sözleşmesini feshederek tazminatını talep edebilir.
Sizin de hastalığınızın nedeni yaptığınız işten kaynaklanıyorsa, iş sözleşmenizi feshederek tazminatınızı talep edebilirsiniz.
Aksi durumda kendi isteğinizle ayrılırsanız tazminat alamazsınız.

 Özel bir şirkette güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum.
2013 yılının Aralık ayında, 3 yıllık sözleşmem bitecek.
Yeni sözleşme imzalamak istemezsem, 3 yıllık tazminatımı, bu sürenin sonunda alarak, işten ayrılabilir miyim? 

İş Kanunu’na göre belirli süreli iş sözleşmelerinin sonunda, sürenin sona ermesiyle sözleşmenin feshedilmesinde, haklı bir neden olmadıkça tazminat talep ederek ayrılamazsınız. Ancak İş Kanunu’nda belirtilen haklı bir sebep olursa, sözleşme süresinin sona ermesini beklemeden iş sözleşmenizi feshederek tazminat talep edebilirsiniz.

 Pazartesi günlerinden cumartesiye kadar 08.30-19.00 saatleri arası tam mesai yapıyoruz.
Bu mesai saatleri fazla değil mi?
Sizce ne yapılabilir?
İşverenin, işçi eleman çalıştırma sistemi kontrol ve gözetim altına alınabilir mi?

 

İş Kanunu’na göre haftalık çalışma süresi 45 saattir. Haftalık 45 saatten fazla yapılan çalışmalar fazla çalışmadır. Siz haftada 63 saat çalışıyorsunuz. Günlük 1 saat ara dinlenmesini düştükten sonra, haftalık çalışma süreniz 57 saattir.
Haftada 12 saat fazla çalışma yapıyorsunuz. Bunun ücretinin, saat başına düşen ücretinizin yüzde 50 yükseltilmesi suretiyle ödenmesi gerekir. Ayrıca fazla çalışma yaptırmak isteyen işveren, bu konuda işçinin onayını almak zorundadır. İşçiye zorla fazla mesai yaptıramaz.
İşyerinde puantaj uygulaması, kart basma ve imza gibi bir takip sistemi ile fazla çalışma yapılan sürelerin tespiti mümkündür.
Yapılan fazla çalışmalar için zamlı ücretiniz ödenmiyor ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na şikayette bulunabilirsiniz. Konu bakanlık tarafından incelemeye alınacaktır.

Ne Zaman Emekli Olurum?

 11.07.1968 doğumluyum. 1991 Ocak SSK girişim ve 6 ay primim var. 26.10.1993 tarihinde kamuda memur oldum.
Askerlik borçlanmamı 16 ay olarak ödedim. Ne zaman emekli olabilirim? Şahin TILISBIK 

6 aylık SSK hizmetiniz, ödemiş olduğunuz askerlik ile memuriyet girişinize göre, 9000 prim gün ve 53 yaş şartlarına tabisiniz. Bu şartlara göre 11.07.2021 tarihinde emekli olabilirsiniz.

 SSK girişim 01.07.1986, doğum tarihim 01.10.1970, toplam 8450 gün primim var.
Kamuda 19 yıldır işçiyim. Ne zaman emekli olabilirim? Ayhan ERİŞ 

SSK girişinize göre 25 yıl, 49 yaş ve 5300 prim gün şartlarına tabisiniz. Prim gün ve 25 yıl şartlarınız tamamlanmış ancak 49 yaşınız 2019 yılında dolacağından emekli olacağınız tarih Ekim 2019 tarihi olacaktır.

 SSK girişim 1992, doğum tarihim 10.07.1975, prim günüm 6600, ne zaman emekli olurum? 

SSK girişiniz 24.11.1992 tarihinden önce ise 25 yıl, 53 yaş ve 5600 prim gün şartlarına, bu tarihten sonra ise 25 yıl, 54 yaş ve 5675 prim gün şartlarına tabisiniz.
Prim gün sayınız tamam ancak emekli olabilmeniz için tabi olduğunuz yaşın tamamlanması gerekmektedir.

ALİ ŞERBETÇİ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *