Facebok Sayfamızı Beğenir misiniz?

Search

İşçi olarak çalışırken kendine işyeri açmak

Bir arkadaş bana iletişim formundan ulaşıp aşağıdaki soruyu sormuş. Çok sorular bir soru olduğu için cevabı da burada paylaşıyorum.

Sigortalı bir işçi olarak çalıştıgınız sürece kendi adınıza işyeri açabilirsiniz, açtıgınız işyerinde işçi çalıştırabilirsiniz. Zaten ssklı olduğunuzdan dolayı bagkurlu olmanıza gerek yok, babanızın evi de olsa oraya stopaj ödemeniz gerekir , evi işyeri olarak gösterebilirsiniz. Evet illa muhasebeci tutmak zorundasınız.
Başka sormak istediğiniz bir soru varsa sormaktan çekinmeyiniz.
Message öncelikle verdiginiz bilgiler ve bizlere yardımcı oldugunuz için teşekkür ederim. ben inşaat mühendisi olarak bir müteahit firmada sigortalı olarak çalışıyorum. aynı zamanda kendi proje ofisimide açmak istiyorum. -vergi mükellefi olabilirmiyim? -benim bagkur primimi yatırmam gerekiyormu? -yanımda sigortalı eleman çalıştırabilirmiyim? -ofisimi tapusu babamın üzerinde olan evimin bir odası olarak açabilirmiyim? -işletme defterini kendim tutabilirmiyim yani illaki bir musabeci ile çalışmam gerekiyormu?

One Comment

  1. […] 750 lira Ticaret ve sanayi odasına tescil için ödenecek tutar 750 lira. Bunları ödeyince işi açarım diye düşünmeyin. Çünkü yapılacak iş çok. Örneğin, alacağınız yazarkasa 450 lira. […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *