Facebok Sayfamızı Beğenir misiniz?

Search

İş yerinin taşınması tazminat gerektirir mi?

Yaklaşık 5 yıldır bir fabrikada çalışmaktayım. İşveren fabrikayı 2 yıl önce İstanbul’dan başka bir ile taşıdı. İşyeri İstanbul’dan taşınırken, tazminat ödemesi yapılmadı. Şimdi ise bu işyeri tekrar başka bir ilin ilçesine bu ay sonu taşınacak. Birkaç arkadaş gitmeyi düşünmüyoruz. Ne yapmalıyız?
İş sözleşmenizde Türkiye’nin her tarafında görev yapacağınıza ilişkin bir hüküm varsa, bu durumda gidip çalışmanız gerekir. Gitmezseniz iş sözleşmenizi işveren bildirimsiz olarak fesh edebilir ve tazminat ödemez. Ancak sözleşmede böyle bir hüküm yok ise veya herhangi bir yazılı iş sözleşmesi yapılmamış ise iş koşullarında esaslı değişiklik sayılacağından gitmek zorunda değilsiniz. Tazminatınızı alarak ayrılabilirsiniz.

Vergi kayıtlarımdan dolayı Bağ-Kur sigortalısıyım. Normal şartlarda 2014 yılında emekli olacağım. Eğer askerlik ödersem 2013 yılında emekli olabileceğim. Fakat 2009 yılında askerliğimin tümünü borçlandım ama ödeyemedim. Tekrar askerlik borçlanması yapabilir miyim? Ayrıca yapılan emeklilik hesaplamasında, 6.5 aylık askerlik borçlanmasının emeklilik yaşımı aynı şekilde geriye çekebileceği, bu yüzden tümünü borçlanmama gerek olmadığı söylendi. S. AYDIN
Belirtilen sürede borçlanma yatırılmazsa, iptal olur. Ancak tekrar borçlanma yapılmak istendiğinde yeni talep verilmesi gerekmektedir. Eğer; 6.5 aylık borçlanma, emeklilik yaşınızı 1 yıl geriye çekiyorsa, 6.5 aylık kısmi borçlanma yapabilirsiniz. Önceki talebiniz iptal olduğundan, yeni yapacağınız borçlanmaya bir engel teşkil etmez. Borçlanmanın tarafınıza yapılan tebliğ tarihinden itibaren 1 ay içerisinde yatması gerekmektedir.

* * *
NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?
* 24.01.1964 doğumluyum, işe giriş tarihim 5.5.1988, 7200 iş günüm var. Askerlik borçlanmasını yaptım, askerden sonra sigortalandım. Ne zaman emekli olabilirim? Bu yeni yasa çıkacak olursa beni etkiler mi? A.G.
SSK girişiniz ve ödemiş olduğunuz askerlikle (18 ay) beraber 25 yıl, 49 yaş ve 5300 prim gün şartlarına tabisiniz. 25 yıl ve prim gün sayınız tamamlanmış ancak 49 yaşınız 2013 yılında dolacak. Bu durumda emekli olabileceğiniz tarih 24 Ocak 2013 olacaktır. Çıkmamış olan yasa için yorum yapamıyoruz.

* 06.03.1965 doğumluyum, 10.04.1988′den itibaren sigortalı olarak çalışmaktayım. 18 ay askerliğimi ödersem, ne zaman emekli olurum? Emeklilik yaşım doldu mu? Ayrıca kendi isteğimle işten ayrılırsam tazminat alabilir miyim?
SSK girişinize göre 25 yıl, 50 yaş ve 5375 prim gün şartlarına tabisiniz. 17 aylık askerlik borçlanmanız durumunda, 49 yaş ve 5300 prim gün şartlarına tabi olabilirsiniz. 49 yaşınız 2014 yılında dolacağından emekli olacağınız tarih 06.03.2014 olacaktır. Ayrıca, prim gün sayınız tamam ve yaşı bekleyecekseniz, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alacağınız belge ile iş yerinizden tazminatınızı talep edebilirsiniz.

Ali Şerbetçi

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *