Facebok Sayfamızı Beğenir misiniz?

Search

İntibakta primi çok olana çok zam geliyor


İntibakta primi çok olana çok zam geliyor

Yaklaşık olarak iki milyon emekli ocak ayındaki intibak zammına kilitlendi. Ocak’ta maaşlarını alacak olan emeklilere en yüksek 322 tl zam geliyor. Zam hesabında ne kadar prim gününüzün olduğu da önemli

 

Emeklilerin gündemi intibak zammı… 2 milyon emekli Ocak 2013’ten itibaren maaşlara yansıyacak intibak zammına kilitlendi. Heyecanla zammı bekleyenemekliler, maaşlarında ne kadar artış olacağını da TAKVİM’in yayınladığıtablolardan öğreniyor. Emekliler, diğer sorularını ise telefonla iletiyor. Gazetemizeemeklilerden soru yağıyor. Emekliokurlarımızı aydınlatmak için bu soruların yanıtlarına sayfalarımızda yer veriyoruz. İşteemekli okurlarımızın sorularından bazıları ve yanıtları:

* İntibak zammında prim günü ne kadar önemli? Şenol B.
Zamların miktarı derece, kademe ve gösterge kadar prim gün sayınızla da çok ilgili. Primgününe göre en yüksek zam miktarı da belli. Fakat derece, kademe ve göstergeye göre bu miktarlar değişebiliyor. 3 bin 600 günprim ödeyen, en yüksek göstergeden emekliolanlara 118 lira zam verilecek. 5 bin günprim ödeyen ve tavandan emekli olanlara 149.5 lira zam yapılacak. 6 bin gün primödeyen ve tavandan emekli olanların maaşına 174 lira, en üst göstergeden emekliolan 7 bin 400 gün çalışanın maaşına 212lira zam yapılacak. 9 bin gün prim ödeyen ve en üst göstergeden emekli olanlar 247 lirazam alacak. Bu gösterge ve prim gününün üzerinden emekli olanlara ise 322 liraya kadar zam verilecek.

* Bağ-Kur’dan 2000 yılından önce emeklioldum. Ben de intibak zammı alır mıyım? Ali K.
Bağ-Kur’lulardan 12 bin emekliye intibak zammı verilecek. 1 Mart 2002 ile 30 Mayıs 2002 tarihleri arasında emeklilik dilekçesi veren veya emekli aylığı bağlanan Bağ-Kur’lular intibak zammı alabilecek. Siz bu kapsamda bulunmadığınız için intibak zammı alamıyorsunuz.

* SSK emeklisiyim. 2001’de emekli oldum? İntibak zammı beni de ilgilendiriyor mu? Ahmet I.
2000 yılından önce emekli olmuş tüm SSK’lılar intibak zammı alacak. Emeklilik kararını 1999’da aldırmış ama maaşını 2000’de almaya başlamış SSK’lılar da intibaktan faydalanacak. Siz bukapsamda yer almıyorsunuz.

* Göstergemi tablolarda bir türlü göremiyorum. Ne yapabilirim? Lütfiye S.
Eğer göstergeniz düşük kalmışsa güncellenmiştir. Yeni gösterge rakamınızı en yakın SosyalGüvenlik Kurumu müdürlüğünden öğrenebilirsiniz. Ayrıca e-devlet şifresiyle de internettenbu bilginize ulaşabilirsiniz.

* Tablolarda kendi prim günümü göremiyorum. 9 bin 200 günle emekli oldum. Emre B.
İntibak kapsamındaki 2 milyon emeklinin hepsi için ayrı ayrı tablo yapamıyoruz. Bu nedenle en genel prim günlerinden hesaplama yaptık. Size en yakın prim günü tablosuna bakarak aşağı yukarı bilgi sahibi olabilirsiniz. Biz üst göstergeden, 3 bin 600, 5 bin, 7 bin 400 ve 9 bin primgünlerinden emekli olanlar için intibak zammı tablolarını yayınlıyoruz. Siz 9 bin prim günütablosuna bakabilirsiniz.

BAĞ-KUR’LU DA İNTİBAK İSTİYOR
İntibak zamlarını tablolarımızdan öğrenen emekliler, konuyla ilgili diğer sorularını da telefonla iletiyor. 1.9 milyon SSK emeklisi ile 12 bin Bağ-Kur emeklisinin yararlanacağı intibak zammı konusunda TAKVİM’e soru yağıyor. Ayrıca intibak kapsamı dışında kalan Bağ-Kur ve memuremeklileri de, gazetemizi arayarak, “Bize de intibak zammı verilmesini istiyoruz. TAKVİM,yetkililere sesimizi duyursun” diyor. Ayrıca 2000 yılında ve sonrasında SSK’dan emekli olan çok sayıda emekli de, maaşlarından şikayet ederek, intibak zammı istediklerini ifade ediyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *