Facebok Sayfamızı Beğenir misiniz?

Search

İndirimli bina vergisi uygulaması

Brüt 350 m² meskenimizin 1/2 hissesi bana, 1/2 hissesi ise eşime aittir. Ben emekliyim. Eşimin ise herhangi bir geliri bulunmamaktadır. Bu durumda indirimli bina vergisi uygulamasından yararlanabilir miyiz?

İyi çalışmalar.

1319 sayılı Emlak Vergisi Kanununun 8. maddesine istinaden muhtelif Bakanlar Kurulu Kararları ile kendisine bakmakla mükellef kimsesi olup onsekiz yaşını doldurmamış olanlar hariç olmak üzere hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlerin gelirleri münhasıran kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanların, gazilerin, özürlülerin ve şehitlerin dul ve yetimlerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 m2’yi geçmeyen tek meskene sahip olmaları halinde bu mesken için uygulanacak emlak vergisi oranı sıfır olarak belirlenmiştir.

İndirimli bina vergisi uygulamasından yararlanabilmek için Türkiye sınırları içerisinde tam veya hisseli olarak brüt 200 m2’yi geçmeyen tek meskene sahip olunması gerekmektedir. Bu nedenle, 1/2 hisse ile sahip olduğunuz meskenin brüt yüzölçümü 200 m²’yi geçtiğinden indirimli emlak vergisi uygulanması mümkün değildir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *