Facebok Sayfamızı Beğenir misiniz?

Search

Hem bağkur hem ssk emekli maaşı alınabilir mi?

Ben Bağ-Kur emeklisiyim. Eşim ise SSK emeklisi. İkimizden birinin ölümü halinde sağ kalan eş kendi aylığı ile birlikte eşinden dolayı ölüm aylığı da alabilecek midir?

Yaşlılık aylığı almakta iken ölen sigortalının geride kalan eş, çocuk, ana ve babasına 1.10.2008 tarihinde yürürlüğe giren 5510 sayılı Kanundaki şartlara göre ölüm aylığı bağlanmaktadır. Ölüm tarihinde ölen eşi ile evlilik ilişkisi bulunan ve tekrar evlenmeyen sağ kalan eşe ölüm aylığı bağlanacaktır.

5510 sayılı Kanunun 34. maddesinde ölüm aylığına hak kazanma şartlarına, 54. maddesinde ise bağlanacak aylık ve gelirlerin birleşmesi halinde uygulanacak hükümlere yer verilmiştir. 54. maddeye göre, yaşlılık aylığı almakta olan sağ kalan eş kendi aylığını almaya devam ederken, ölen eşinden dolayı da ölüm aylığı alabilecektir. Sağ kalan eş her iki aylığı da tam olarak alacaktır. Eşlerin aylık aldığı sosyal güvenlik kuruluşunun aynı veya farklı olması önemli değildir. Ayrıca sağ kalan eşin çalışması da ölüm aylığının bağlanmasına engel değildir. Bağlanacak ölüm aylığının oranı ise, sağ kalan eşin durumuna göre değişmektedir. 34. maddeye göre bağlanacak aylığın oranı, sağ kalan eşin aylık bağlanacak çocuğunun bulunmaması, kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olması veya 5510 sayılı Kanun kapsamında çalışmaması halinde ölen eşin aldığı aylığının % 75’idir. Bu şartlardan birinin bulunması halinde bağlanacak ölüm aylığının oranı % 50 olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *