Facebok Sayfamızı Beğenir misiniz?

Search

Evde yapılan işlerde gelir vergisi istisnası

Annem evinde pasta ve börek yapıp büfelere satmaktadır. Bu durumda annem gelir vergisinden muaf olur mu?

193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun 9. maddesi gereğince evlerde kullanılan dikiş, nakış, mutfak robotu, ütü ve benzeri makine ve aletler hariç olmak üzere, muharrik kuvvet kullanmamak ve dışarıdan işçi almamak şartıyla; oturdukları evlerde imal ettikleri havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamûlleri, kırpıntı deriden üretilen mamûller, örgü, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, pul, payet, boncuk işleme, tığ örgü işleri, ip ve urganları, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri işyeri açmaksızın satanlar gelir vergisinden muaf tutulmuşlardır.

Bu açıklamalara göre; annenizin evinizde yapmış olduğu pasta ve börekleri herhangi bir işyeri açmaksızın gelir ve kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunmayan nihai tüketicilere satması halinde gelir vergisinden muaf tutulması gerekmektedir.

Kaynak:lebib yalkın

One Comment

  1. Emel says:

    Peki bunun için vergi dairesinden vergiden muaftır yazısı almak gerekli midir? Bir gün maliye kapıya gelirse gösterecek bir yazı olması gerekir sanırım?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *