Facebok Sayfamızı Beğenir misiniz?

Search

Ev tapusunun birden fazla kişiye ait olması halinde kira vergisi

Yasemin Hanm sormu.

Kz kardeim annem ile birlikte yasyorum kira szlemesi benim zerimde ama kz kardesimin de kefaleti var ve 2009 ylnda 11750 tl kira dedim. bu arada iki evimiz var ortak.Kz kardeim ve annem adna yaplan szlemeler ile bu evlerden 2009 yl ierisinde 3450 tl(annemin yapt szlemeden) ve 5400 tl (kz kardeimin yapt szlemeden) kira gelirlerimiz oldu.Gerek usul seersem vergi vermem gerekecek mi veya ne yapmalym.Yardmc olmannz rica ederim.Sayglarmla,y. ipek

Ek bilgi:

Evet, kira szlemesi benim adma ve kefil kz kardeim. Ve dier kira alnan evler de tapu ucumuzun zerine kaytl. Kirada oturduumuz evde de ucumuz beraber yasamaktayz. Yardmlarnz tekrar rica ederim.Sayglar,Yasemin pek

Yasemin hanm merhaba.ncelikle belirtmi olduunuz zere kira alm olduunuz iki evin tapularnn nzn adna kaytl olduu iin toplam kira bedelini e blmeniz gerekmektedir.3.450 TL + 5.400 TL = 8.850 TL toplam kira geliriniz. Kii bana den kira bedeli 2.950 TL olmaktadr ve bu tutarda 2.600 TL istisna tutarnn zerinde kald iin her biriniz kira vergisi hazrlamaldr.Gelir : 2.950stisna : 2.600Kalan : 350 TLGtr gider 350 * 0,25 = 87,50 TLMatrah : 350-87,50 = 262,50 TLdenecek vergi : 262,50 *0,15 =39,38 TLDamga vergisi : 27,90Toplam = 67,28 TLHer biriniz ayr ayr beyanname verip 67,28 TL vergi vermelisiniz.Gerek gider uygulamasn yaparsanz. 11.750 TL kira iin ayr ayr kontrat yaparsnz ve hi kira vergisi demezdiniz. Fakat kii ba kira geliriniz istisna tutar olan 2.600 TLyi getii iin beyanname vermeniz gerekmektedir. Beyanname de sadece 27,90 TL damga vergisi demesi kacaktr. Bunu da her biriniz iin demeniz gerekmektedir.Ayrca Gerek gider yntemini seerseniz iki dairenizden kira geliri elde ettiiniz ve kii bu geliri elde ettii iin kira kontratnda nzn de ad yazarsa ve banka hesabna yatyorsa bu banka hesabnn nz adna mterek hesap olmasna ayrca kirada oturduunuz yerdeki kirann e blnmesi iin kira kontratnda nzn de adnn yazlmas gereklidir. Bu yzden kira kontratnda kirac ksmna nzde adnz yazarsanz ancak bu ekilde 3e blebilirsiniz aksi takdirde bu yaplan gider sadece kira kontrat kimin zerineyse o kiinin gideri olur.Ben sizin yerinizde olsam ev sahibiniz ile grp kira kontratnn zerinde yer alan kirac ksmna annenizin ve kardeinizin adn da yazdrrdm. Ayrca kiraya verdiim evlerde de kiraya veren ksmna nzn adn yazardm.  . Bylelikle her biriniz gerek gider uygulamas ile beyannamenizi verirdiniz ve sadece 27,90 TL damga vergisi dersiniz. Bylelikle size toplam 83,70 TL damga vergisi deyip bu dnemi bitirmi olursunuz.

8 Comments

 1. Ayhan Karan says:

  Merhaba, sorum şu ben ve eşimin tapuda ortak olduğu daireyi eşim kiraya verdi ve kirası da eşimin banka hesabına yatıyor.Bu kirayı eşim alıyor işin gerçeği bana da vermiyor.Şimdi eşim bu kiranın tamamını beyan edip vergisini de ödüyor.Bazı arkadaşlar der ki sen ortaksın sen de beyanname vereceksin yarıyarıya ödeyeceksiniz kira vergisini.Eşiyin tamamını beyan edip ödemesi seni kurtarmaz.Şimdi ben aynı zamanda gelir vergisi mükellefiyim.Dolayısıyle 1/2 olarak ödeme halinde benim gelir vergi dilimimden dolayı kira geliri vergisi de maliye açısından artmış olacak.Vergi dairesi der mi sen eşine ödetiyorsun halbuki yarısı senin dairenin ikinizde ödemelisinizderler nedir rica ederim.

 2. yasemin ipek says:

  banka hesabı üçümüzün adına değil annem ve kardesim ayrı ayrı kira gelirini almakta.
  annem için götürü usulu benim için gerçek usul ve kızkardesim içinde kira sözleşmesinde kefil oldugundan gerçek usul yönteminde beyan veremezmiyim

  teşekkürler.

 3. yasemin ipek says:

  son olarak,
  kira kontratı benim üzerime olduğundan gerçek g.yön. de beyan vermek istemekteyim.Kefalet nedeni ile kızkardeşimde gerçek usulde beyan verebilirmi?

  Kira gelirinin alındığı hesap ortak hesap değil.
  Bu şartlar altında en doğru yaklaşım nedir.

  teşekkürler.

 4. admin says:

  Yasemin hanım,
  Kira vergisi tahsil esasına göredir. Yani tahsil etmemiş olduğunuz kiradan dolayı sorumlu tutulamazsınız. Buna binaen Hepiniz kira geliriniz ayrı ayrı alıyorsanız hepiniz kira vergisi için beyanname vereceksiniz. Gider yöntemi seçiminde ise, Sizin kirada oturdugunuz evin kontratı sizin üzerinizde olduğu için sadece siz gider gösterebilirsiniz. Kardeşinizin kefil olması hiç bir şeyi değiştirmez.

  Kardeşinizin kefil olması, şayet burası bir işyeri olsaydı damga vergisi düzenlenecekti o damga vergisinde işin içine girecekti bu yüzden hiç bir ilgilisi yok kefilin.

  Sizin yapacağınız.
  Siz yani Yasemin olarak Gerçek gider yapacaksınız, diğer kardeşiniz ve anneniz gerçek gider yöntemini uygulayacaktır.

 5. yasemin ipek says:

  kira vergisi tahsil esasına göredir demişsiniz.
  ben yasemin olarak sadece tapuda ortakım kiralık dairelere benim banka hesabıma yatan bir kira geliri yok. ama yinede bu konuda ilk yazdıgınız yorumlardan anlıyorum ki kira gelirini tapuların ortak olması nedeni ile 3 e bölüp vergi vermem gerekecek. yanlış anlamıyorum bu şekilde olacak değil mi?

  teşekkürler

 6. admin says:

  Yasemin hanım, siz sorularınızı sürekli değiştiriyorsunuz. Buna göre ayrı ayrı cevaplar olacak. En iyisi siz en yakınınızdaki vergi dairesine giderseniz en iyisi olacaktır. Çünkü verdiğiniz her bilgiye göre sorunuzun cevabı değişiyor. Daha sonra bu yorumları okuyan kişiler de yanlış bilgilenmesin. Bana daha önce anlattığınız, söylediğiniz verilere göre nasıl hazırlanacagı ortada. Bu söylediklerimi vergi dairesindeki memurlar bile bu kadar ayrıntılı anlatmaz. Siz kendinize hangisini uygun görüyorsanız onu yapın. Zira ben ne desem siz bir gün sonra böyle olsa nasıl olur. Siz kirayı 3e bölüp, kendi adınıza gerçek, anne ve kardeşiniz adına götürü usül yapmanız gerekmektedir. Benim daha başka söyleyebileceğim bir şey yok. Budur.

 7. ilknur says:

  Merhabalar,
  Oturduğumuz evin tapusu eşimin ve abisinin üzerine kayıtlı. Eşimin abisi bizim evin vergisini ödemeye gittiğinde tapu üzerinde iki kişinin ismi yazdığı için ayrı ayrı ücret talep edilmiş yani ev vergisinin 2 katı talep edilmiş. Bu gibi durumlarda 2 kat ücretmi talep ediliyor bilgi alabilirmiyim. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

 8. ilkay says:

  Merhabalar,
  Oturduğumuz evin tapusu eşimin ve abisinin üzerine kayıtlı. Eşimin abisi bizim evin emlak vergisini ödemeye gittiğinde tapu üzerinde iki kişinin ismi yazdığı için ayrı ayrı ücret talep edilmiş yani ev vergisinin 2 katı talep edilmiş. Bu gibi durumlarda 2 kat ücretmi talep ediliyor bilgi alabilirmiyim. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *