Facebok Sayfamızı Beğenir misiniz?

Search

Ev sahibi bir kişinin ayrıca kirada oturması halinde kira vergisi nasıl olacaktır?

Yorumcu Cemil Bey sormuş.

merhabalar benim sorumu da yanıtlarsanız çok sevinirim.
şu anda ben kendi oturduğum evde kiracıyım ve aylık 2600 tl. kira ödemekteyim 2009 yılında 9 ay*2600 tl=23.400 tl. kira ödedim.diger tarftanda kandime ait 3 adet dairem var birinde annem oturmakta ve ondan kira almamaktayım,birinden 2009 yılında 9600 tl diğerinden 8800 tl. yani toplam 18400 tl. kira geliri elde etmiş bulunmaktayım. beyannamemi gerçek gider usulune göre düzenlersem nekadar,götürü gider usulune gore duzenlersem ne kadar çıkar acaba.birde gecen 2 yılı götürü gider usulune göre gösterdim acaba gercek gider göster bilir miyim?

Cevap veriyorum:

Götürü gider uygulaması yaparsanız gayrimenkul sermaye iradınızın hesaplanması şu şekilde olacaktır.

 1. Kira 9.600 TL
 2. Kita 8.800 TL

Toplam:           18.400 TL

Toplam Gelir 18.400 TL

İstisna tutarı :   2.600 TL

Kalan :            15.800 TL

Götürü gider    3.950 TL

Matrah :          11.850 TL

Hes. Vergi :     1.935 TL

Damga V:              27,90 TL

Toplam :           1.960,90 TL ödenecek vergi çıkmaktadır.

Gerçek gider uygulaması yaparsanız Hali hazırda ödemiş olduğunuz kira tutarı elde ettiğiniz gelirden yüksek olduğu için herhangi bir ödeme çıkmayacaktır.

Götürü gider yöntemini seçen mükellefler, iki yıl geçmedikçe gerçek gider yöntemine dönemezler. Ayrıca Gerçek gider uygulamasını seçen mükellefler 5 sene bu evrakları saklamakla mükelleftir.

Tabi gerçek gider uygulaması yapabilmeniz için “Götürü gider yöntemini seçen mükellefler, iki yıl geçmedikçe gerçek gider yöntemine dönemezler.” Uygulamasını yerine getirmiş olmaları gerekmektedir. Yani sizin yaptığınıza göre götürü giderde iki sene kalmış olduğunuzu beyan etmişsiniz. Bu yüzden herhangi bir sorun bulunmamaktadır.

Götürü gider yöntemini seçen mükellefler, iki yıl geçmedikçe gerçek gider yöntemine dönemezler.

Gerçek gider uygulamasını seçen mükelleflerin indirebileceği giderlerden aşağıdaki madde sizin için geçerlidir.

Sahibi bulundukları konutları kiraya verenlerin kira ile oturdukları konut veya lojmanların kira bedeli, Türkiye’de yerleşik olmayan mükelleflerin (çalışma veya oturma izni alarak altı aydan daha fazla bir süredir yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları dâhil), yabancı ülkelerde ödedikleri kira bedelleri Türkiye’de elde ettikleri kira gelirinden gider olarak indirim konusu yapılamaz.

Sonuç itibariyle Gerçek gider uygulaması yaparak hiç vergi ödemeyebilirsiniz.

2 Comments

 1. ekopc says:

  1.soru:Benim 2 Dairem var 2008 kira beyanı 1 daire için vermiştim 2.daire koparetif oldugu için beyamname vermedim denetimde çıktı cezalı olarak 2006 dan itibaren yeniden beyanname verdim götürü olarak 2008 beyanname vermiştim 2006 çekildimi ..
  2.soru: 1.daire 10 ay gelir var 2.daire 12 ay gelir toplam 6000tl. gelir
  bende kirada oturuyorum aylık 350 kira veriyorum
  ben nasıl gerçek usulde beyanname verebilirim.

 2. Kemaleddin KILIÇ says:

  Merhaba :sorum:Benim başka bir şehirde kooperatiften kalma kirada dairem var. kendim başka bir şehirde o daire kirasından daha fazla bir kiraya oturuyorum.Ben bu durumda kira gelir beyannemesi verecemmi? Bu durumda ne yapmalıyım. Selamlar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *