Facebok Sayfamızı Beğenir misiniz?

Search

Erken yaşlananlara ssk’dan dolayı kolay emeklilik


Erken yaşlananlara ssk’dan dolayı kolay emeklilik

Erken Yaşlananlara SSK’ dan Kolay Emeklilik

Annem bir özel hastanede, hasta bakıcı olarak çalışıyor. Doğum Tarihi:21.03.1959, Küçük yaştan beri çalışmakta, dört çocuk sahibi bir bayan. Bizler büyüdük evlendik, bir tane bekâr kardeşimiz kaldı. Bizleri büyütürken yıprandı. SSK’lı olarak 01.02.1994 tarihinden bu yana çalışmakta. Toplam prim günü:4.800 gün. Daha önceleri kasabada çiftçilik yaptığı için sosyal güvencesi yok. Bu çalışmalardan dolayı zaman içinde çok yıprandı, şu anda hastanede 3 vardiya (07-15, 15-23, 23-07) olarak çalışıyorlar, haftalık vardiyalar değişiyor. İşten geldiği zaman yorgunluktan kendini yatağa zor atıyor ve ne kadar uyursa uyusun vücudu dinlenemiyor, yorgun ve halsiz oluyor. Daha öncede yüz felci geçirmişti, bir kaç ay tedavi görmüştü. Emeklilik ve Kıdem tazminatı için sabrediyor. Emekli olmasına hesaplamalarıma göre daha uzun bir süre var. Bu süre kadar çalışıp çalışamayacağı konusunda kendisine güvenemiyor. En azından kıdem tazminatını alıp, çalışmadan emeklilik yaşı veya sigortalılık süresini bekleyelim diye düşünüyoruz. Yardımlarınızı bekliyorum. (Ramazan KUŞ-DENİZLİ)

Sayın KUŞ, Analarımız başımızın tacı. Onların hakkını ne yapsak ödeyemeyiz. Bu vesileyle tüm analara saygılarımız gönderiyor ve ellerinden öpüyoruz.
-Annenizin normal şartlarda emekli olabilmesi için; 20 yıl sigortalılık süresi, 5.675 gün sayısı ve 50 yaş şartını tamamlamış olması gerekmektedir. Bu durumda 50 yaş şartını 21.03.2009, prim gün sayısını 01.05.2010 yılında, sigortalılık süresini de 01.02.2014 yılında tamamlamış olacaktır.
-Ancak sorunuzda belirtmiş olduğunuz üzere annenizin kendini daha yaşlı hissetmesi ve uzun süre daha çalışacak gücünün bulunmaması nedeniyle hangi şartlarda erken emekli olabileceğini açıklamaya çalışalım.

Erken Yaşlananların Emeklilik Şartı Nedir?
506 sayılı SSK Yasanın 59 ncu maddesi uyarınca; 50 yaşını dolduran ve erken yaşlanmış olduğu tespit edilen sigortalılar;
-En az 5000 gün veya,
-15 yıldan beri sigortalı bulunması ve en az 3600 gün prim ödeme şartıyla emekli aylığına hak kazanma imkanı tanınmıştır.

Sigortalılar Erken Yaşlandığını Nasıl Belgeleyecek?
Bu uygulamadan yararlanmak üzere, erken yaşlandığını düşünen ve 50 yaşını doldurmuş olan sigortalıların bağlı bulundukları SSK(Devredilen) Müdürlüğüne erken yaşlanma talebiyle müracaat etmesi ve durumunu sağlık raporu ile belgelemesi gerekmektedir.
-SSK mevzuatı uyarınca; 50 yaşını doldurmuş ancak yaşlılık aylığından yararlanma yaşını doldurmadan, biyolojik yönden bu yaşı doldurmuş bir insan derecesinde yaşlanmış ve çalışma gücünün bu seviyeye düşmüş olduğu mevzuat hükümlerine göre tespit olunanlar erken yaşlanmış sayılacaktır.

Erken Yaşlananların Emeklilik Başlangıcı Nedir?
-506 sayılı Yasanın 62 nci maddesi uyarınca, Erken yaşlanmış olması dolayısıyla yaşlılık aylığına hak kazanan sigortalının bu husustaki raporunun tarihi, yazılı isteğini takip eden takvim ayından sonraki bir tarih ise, yaşlılık aylığı, raporun tarihinden sonraki aybaşından başlanarak verilecektir.

Erken Yaşlananlar Kıdem Tazminatı Alabilir mi?
-4447 sayılı Yasa uyarınca İş Kanunun kıdem tazminatını düzenleyen madde hükmüne getirilen düzenleme ile; emekli aylığı bağlanabilmesi için gerekli olan gün sayısı ve sigortalılık süresini yerine getiren sigortalıların, sadece yaş haddi nedeni ile emekli olamamaları halinde, kendi isteği ile kıdem tazminatını alarak işten ayrılabilmelerine imkan tanınmıştır.
-Dolayısıyla bu hak emeklilik için yasada öngörülen yıl ve prim ödeme gün sayısı şartını yerine getirip sadece yaşı bekleyecek olan sigortalılara tanınmıştır.
-Sayın KUŞ, Annenizin normal emeklilik şartı olan sigortalılık yılı ve prim ödeme şartını tamamlamamış olması nedeniyle bu haktan şu an yararlanma imkanı bulunmamaktadır.
-Ancak anneniz erken yaşlanma nedeniyle emekli olabilirse, kıdem tazminatı alabilecektir.

Erken Yaşlananlarda Yıl Şartı Aranacak mı?
-Sayın KUŞ, annenizin erken yaşlandığını belgeleyebilmesi halinde, 15 yıl şartını 01.02.2009 yılında tamamlayacağı için, mevcut 4.800 gününü (yıl şartı aranmaksızın) 5.000 güne ikmal ederek daha yakın bir tarihte emekli olması mümkündür.

 
 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *