Facebok Sayfamızı Beğenir misiniz?

Search

Engelliler Bağ-Kur’dan da “erken” emekli olabiliyor

Engelliler Bağ-Kur’dan da “erken” emekli olabiliyor

İsmi Mahfuz
Ben yüzde 42 engelliyim, iş yeri açıp, ticarete atılmayı düşünüyorum. Engelli olmanın bana emeklilik açılışında ne gibi avantajları olabilir.

CEVAP: Sayın okuyucumuz, Bağ-Kur (4/b) sigortalılarından engelli olduğu için SSK’lılar (4/a) gibi erken emekli olamayanlara da 5510 sayılı Kanun ile ilk defa erken emeklilik hakkı getirildi. Uygulamaya göre, ilk defa sigortalı olduğu tarihten önce malûl (yüzde 60 ve fazlası) olduğu için malullük aylığı bağlanmayanlar, çalışma gücü kaybı yüzde 40 ila yüzde 59 arasında olanlar, 1 Ekim 2008 tarihinden sonra tahsis talebinde bulunmaları durumunda aşağıdaki şartlarda 4/b sigortalılığı kapsamına konulan engelli emekliliğinden yararlanabilecekler. Her ne kadar yeni yasa emekliliği zorlaştırmışsa da, engelli Bağ-Kur’lu kardeşlerimizin emekliliğini kolaylaştırması bakımından sosyal adalet açısında takdire şayan bir uygulama olarak görmek gerekir. Aşağıdaki tabloda “emeklilik kademelerini” ayrıntılı olarak sizlere sunuyoruz. Zaten konu fazla kafa karıştırıcı değil, gayet net.

ENGELLİLERİN BAĞ-KUR’DA EMEKLİLİK KADEMELERİ
Çalışma Gücünde Kayıp Oranı Emeklilik şartları
%60 ve daha çok olanlar 15 yıl, 3.960 gün
%50 – %59 arası olanlar 16 yıl, 4.320 gün
%40-%49 arası olanlar 18 yıl, 4.680 gün

Sayın okurum, yukarıdaki tabloda görüldüğü gibi 18 yıl ve 4.680 günle, yaş şartı olmadan Bağ-Kur’dan engelli kadrosundan “enken” emekli olabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *