Facebok Sayfamızı Beğenir misiniz?

Search

Emeklilerin emlak vergisi

Emekli olan babam sahibi olduğu tek meskeni işyeri olarak kiraya verip benimle aynı evde oturmaktadır. İndirimli emlak vergisi oranından yararlanmak mümkün müdür?

 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanununun 8. maddesinin verdiği yetkiye dayanılarak çıkarılan muhtelif Bakanlar Kurulu Kararları ile kendisine bakmakla mükellef kimsesi olup on sekiz yaşını doldurmamış olanlar hariç olmak üzere hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlerin gelirleri münhasıran kanunla kurulan Sosyal Güvenlik Kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanların, gazilerin, özürlülerin ve şehitlerin dul ve yetimlerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 m2’yi geçmeyen tek meskene sahip olmaları halinde bu mesken için uygulanacak emlak vergisi oranı sıfır olarak belirlenmiştir.

Babanızın sahip olduğu meskeni işyeri olarak kiraya vererek gayrimenkul sermaye iradı elde etmesi nedeniyle söz konusu mesken için indirimli emlak vergisi oranı uygulanmasına imkân yoktur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *