Facebok Sayfamızı Beğenir misiniz?

Search

Doğum borçlanması ve sağladığı faydalar

Şu sıralar bir çok kişi doğum borçlanmasını araştırmakta, neler değişti, neler değişmedi gibi çeşitli sorulara cevap arıyor. Doğum borçlanması ile artık kadınlar 1 çocuk için 2 sene 2 çocuk ve üzeri için 4 sene borçlanma yapabilecek. Doğum borçlanmasının en iyi yanlarından birisi nasıl erkekler sigortalı olduktan sonra SSK’lı olarak işe başladıklarında askerlik borçlanması yapıp SSK işe giriş tarihlerini askerlik borçlanmaları kadar geriye götürebiliyorlarsa artık bayanlar da SSK’lı olmadan önce doğum yapmışlarsa ve bu doğumu borçlanmışsa SSK işe başlangıç tarihi 2 sene geriye gidecek ve buna göre hem daha az prim hem de daha erken bir yaşta emekli olabilecekler.

Doğum borçlanması ile doğumdan sonra işe gitmeyip çocuklarını büyütmek isteyen anneler için faydalı olacaktır. Ayrıca Önce doğum yapıp sonra işe giren kadınlar için işe başlama tarihini geriye çektiği için prim ödeme günlerinin artması ve erken yaşta emeklilik gibi faydaları olacaktır.

Hangi şartlarda doğum borçlanması yapılabilecek?

Kadınlar iki doğumla sınırlı olmak üzere doğum yaptıkları tarihten itibaren geçen en fazla iki yıllık süreleri, bu sürede adlarına prim ödenmemiş olması kaydıyla ve çocuklarının yaşaması şartıyla borçlanma hakkı getirilmiştir.

Doğum borçlanması ne kadar?

Doğum borçlanmasının bir aylık tutarı en az 243,36 TL olup, 4 yıl için 11.681,28 TL ödenmesi gerekmektedir.


Doğum borçlanması yapan kadın sigortalılara çıkartılan borçlanma tutarı nasıl ödenecek? Süre şartı var mı?

Kadın sigortalıların doğum borçlanması talepleri SGK müdürlüklerinde incelenerek kaç gün borçlanma yapma hakkı oldukları tespit edilecek.

Ardından hesaplanan doğum borçlanması tutarı kadın sigortalıya iadeli taahhütlü postayla teblig edilecek. Postayla gönderilen yazının sigortalıya teslim edildigi tarih borcun teblig tarihi sayılacak.

Ve bu tebliğ tarihinden itibaren kadın sigortalının kendisine çıkartılan doğum borçlanması borcunu 1 ay içinde ödemesi gerekecek.

Bir ay içinde ödenmeyen doğum borçlanması tutarları kabul edilmeyecek.

Parayı denkleştirip ödemek isteyenlerden tekrar başvuru yapmaları istenecek.

Doğum borçlanması yaparak kimler hemen emekli olabilir?


Aşağıda yazılan durumdaki kadın sigortalılar; kendilerine çıkartılan doğum borçlanması bedelini ödemek şartıyla hemen emekli olabilirler. Burada belirtilen şartlardan en az birinin size uyması emekli olmanız için yeterlidir.

 1. Bir kez doğum yapanlar için yaş ve sigortalılık süresini tamamlamış olup  prim günü eksiği iki yıl yani 720 gün ve daha az olanlar
 2. İki ve üzeri doğum yapanlar için yaş ve sigortalılık süresini tamamlamış olup prim günü eksiği dört yıl yani 1440 gün ve daha az olanlar
 3. Doğumunu sigortalı işe girmeden önce yapanlar için doğum borçlanması yapmak suretiyle işe girişin geri gelmesi nedeniyle istenen sigortalılık süresi, prim günü ve yaş şartını dolduranlar.

3 Comments

 1. […] http://muhaseberehberi.com/dogum-borclanmasi-ve-sagladigi-faydalar/ adresindeki yazıyı okuyabilirsiniz. AKPC_IDS += "437,";Popularity: unranked [?] Tags: doğum […]

 2. rumi çermi says:

  Eşim 1961 doğumlu 22eylul 1982de bağ kura giriş yaptı.1ocak 2009a kadar süre içinde 10yıl 1ay 11gün pirim ödedi.şuanda ssk lı olarak çalmaktadır ssk lı olarak 580 gün pirim ödemişliği bulunmaktadır. Eşim 1 ocak 1980 ve 17temmuz1981 yıllarında iki sağ doğum yaptı.
  1 – Eşim doğum borclanması yaparak emekli olabilir mi
  2-Eşim hangi kurumdan emekli olabilir. SELAM ve SAYGILAR

 3. selime çelebi says:

  1/4/1986 yılında ssk lı oldum 2900 iş günüm var iki çocuğum var doğum borcunu ödersem ne zaman emekli olabilrm ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *