Facebok Sayfamızı Beğenir misiniz?

Search

Ay içerisinde kaç gün çalışacağı belli olmayan işçi ile nasıl bir sözleşme yapılmalı?

 

Ay içerisinde kaç gün çalışacağı belli olmayan işçi ile nasıl bir sözleşme yapılmalı?

Ay içerisinde kaç gün çalışacağı belli olmayan işçi ile nasıl bir sözleşme yapılmalıdır? Eğer ayda 15 gün üzerinden kısmi süreli sözleşme yaparsak ancak işçi bir ay 10 gün, diğer ay 25 gün çalışırsa nasıl bildirmeliyiz? Ama tabi başka yolu varsa ay içerisinde kaç gün çalışacağı belli olmayan işçi için bu yol nasıldır?


Kısmi süreli iş sözleşmesinde işçinin ayda veya haftada kaç gün çalışacağının iş sözleşmesinde belirtilmesi gerekir. Ayda ne kadar çalışacağı veya işçinin çalışmasına ne zaman ve ne kadar süreyle ihtiyaç duyulacağının önceden bilinemiyor olması halinde çağrı üzerine çalışma modelinden yararlanılabilir.
İş Kanununun 14. maddesinde yer alan bu çalışma şeklinde, yazılı sözleşme ile işçinin yapmayı üstlendiği işle ilgili olarak kendisine ihtiyaç duyulması halinde iş görme ediminin yerine getirileceği kararlaştırılır.
Hafta, ay veya yıl gibi bir zaman dilimi içinde işçinin ne kadar süreyle çalışacağını taraflar belirlemedikleri takdirde, haftalık çalışma süresi yirmi saat kararlaştırılmış sayılır. Çağrı üzerine çalıştırılmak için belirlenen sürede işçi çalıştırılsın veya çalıştırılmasın ücrete hak kazanır.
İşçiden iş görme borcunu yerine getirmesini çağrı yoluyla talep hakkına sahip olan işveren, bu çağrıyı, aksi kararlaştırılmadıkça, işçinin çalışacağı zamandan en az dört gün önce yapmak zorundadır. Süreye uygun çağrı üzerine işçi iş görme edimini yerine getirmekle yükümlüdür. Sözleşmede günlük çalışma süresi kararlaştırılmamış ise, işveren her çağrıda işçiyi günde en az dört saat üst üste çalıştırmak zorundadır.

Sezgin Özcan Tebkobitv.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *