Facebok Sayfamızı Beğenir misiniz?

Search

Askerlik borçlanmasında son durum

Askerlik borçlanmasında son durum son haberler

Haziran ayının sonlarına doğru gazetelerde bir haber çıkmıştı hatırlarsanız sevgili sskemeklilk.com kullanıcıları. Askerlik borçlanmalarını devletin karşılayacağı ile ilgili. Henüz bu haberle alakalı çok büyük bir netlik yok ama yüksek ihtimalle çıkacak.  Askerliğimi borçlanıp sigortama saydıracağım cümleleri de bu kanunun yürürlüğe geçmesiyle birlikte rafa kalkacak.

Umarız bu kanunla birlikte kadınlarımızın doğum borçlanmalarını da devlet karşılar ve kadınlarımız da bu sorundan kurtulurlar.

5-35 BİN LİRA ÖDENİYOR
Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’nın, 1 Temmuz-31 Aralık 2012 dönemine ilişkin belirlediği katsayılar dikkate alındığında, 1 günlük askerlik borçlanması için en az 10.03 lira, en yüksek ise 65.21 lira ödemek gerekiyor. Eğer bir sigortalı, 18 ay üzerinden askerlik borçlanması yapmak isterse, en az 5 bin 417 lira, en yüksek ise 35 bin 212 lira prim ödemek zorunda kalıyor. Üzerinde çalışılan yeni sistemde ise bu yük, devlet tarafından üstlenilecek. Milli Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanarak ilgili bakanlıkların görüşüne sunulan yasa tasarı taslağında er ve erbaşların, askerlik görevini gerçekleştirdiği dönemlerde sigorta primi ödenmesi öngörülüyor. Primler, yükümlülerin silahaltına alınması ile başlayacak ve terhisle birlikte sona erecek. Yine primler çalışanlar gibi aylık olarak ve tabandan ödenecek. Böylece, askerlik hizmeti nedeniyle, işini bırakmak zorunda kalanların da prim ödemeleri de kesintiye uğramamış olacak.

PRİM MALİYETİ HESAPLANIYOR
Mehmetçiğe, askerlik yaptığı dönem için devlet tarafından sigorta primlerinin ödenmesine ilişkin düzenleme için, ekonomi bakanlıkları çalışma başlattı. Halen sistemin ekonomiye getireceği yükler için hesaplama yapıldığı öğrenildi. Ekonomi bakanlıkları tarafından da düzenlemeye onay gelirse, er ve erbaşların sigorta primleri için her yıl Milli Savunma Bakanlığı’nın bütçesine ödenek konulacak. Ve primler de bu ödenekten karşılanacak.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *