Facebok Sayfamızı Beğenir misiniz?

Search

30 gün askerlik borçlanması yaparak bir yıl erken emekli olabilirsiniz

 

 

Soru: 20 Şubat 1964 doğumluyum. Askerlikten sonra 20 Haziran 1988’de SSK’lı oldum. 18 ay askerlik borçlanmasıyla ne zaman emekli olabilirim?  Mehmet ÖZTÜRK 

 

Cevap: Prim sayınızı bildirmemişsiniz. Şayet priminiz yeterliyse, askerlik sürenizin tamamını borçlanmanıza gerek yok. Askerliğinizin bir ayını borçlanmanız halinde, sigorta başlangıç tarihiniz bir ay geri gider ve 25 yıl sigorta, 5375 gün prim ve 50 yaş şartlarına tabi olmanızı sağlar. 5375 gün prim ödemiş olmanız şartıyla, 20 Şubat 2014’te emekli olabilirsiniz. Borçlanmazsanız 51 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz. 30 gün borçlanma bir yıl erken emekli olmanızı sağlıyor. Primi 50 yaşınızı dolduracağınız tarihe kadar 5375 güne tamamlayamıyorsanız, primi yükseltmek adına askerliğinizin tamamını borçlanmanızda yarar var.

2 Comments

  1. UMUT ALTAN says:

    birşey hakkında bilgi edinmek istiyorum.konu şu ben özel sektörde engelli olararak çalışmaktayım beni işe alırken bana şunları demişlerdi resmi bayramlarda çalışmayacaksın denmişti fakat beni 5 yıldan beri resmi bayramlarda çalıştırıyorlar bü yüzdende maaş bodrolarımı saklıyorum diyer işçiler bayram mesailerini alırken ben alamıyorum bu konuda yapabileceyim yasal hakkım varmı beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum saygılarımla.e-postama bildirmenizi rica ederim.

  2. sskemeklilik says:

    SSKya başvurmanızı öneririm.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *