Facebok Sayfamızı Beğenir misiniz?

Search

2012 Asgari ücret 971 TL olmalı

Asgari ücrete yapılacak zamla ilgili taraflarla pazarlık masasına oturan hükümete büyük şok içerden geldi. Hükümet 2012 yılında asgari ücrete yapılacak zamla ilgili yılın her iki yarısında uygulanmak üzere yüzde 3+3 zamda ısrar ederken, devletin resmi kurumu TÜİK, ‘Net asgari ücret 971 lira olmalı’ dedi. Halen asgari geçim indirimi ödemesi dahil 658 lira, ödeme hariç 599 lira olan net asgari ücret, TÜİK’in hesabı bu haliyle kabul görürse, yüzde 47.5 artışla 372 lira artmış olacak. 1 işçinin eline geçen net asgari ücretin, asgari geçim indirimi hariç tutulduğunda 971 liraya, asgari geçim indirimiyle 1.030 liraya çıkacak.

2012 yılında asgari ücrete yapılacak zam oranlarını belirlemek için dün 3. toplantısını yapan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda TÜİK’in raporu heyecan yarattı. TÜİK, Komisyon tarafından kendisine verilen görev doğrultusunda asgari ücret hesaplaması yaptı ve Komisyona bir rapor sundu. TÜİK’in geçen yıllardan farklı olarak bu yıl ‘Üç ayrı iş ve 3 asgari ücret’ tanımı getirmesi dikkat çekti. TÜİK, net asgari ücretin ağır işlerde 971 lira, orta ağır işlerde 871 lira, hafif işlerde ise 819 lira olması gerektiğini belirtti.TÜİK’in geçen yıl 2010 için 900 lira olarak belirlediği net asgari ücret tutarındaki hesaplama kıstaslarına göre, bu yılki 971 liralık hesabın esas alınması gerektiği ortaya çıktı.

Hükümetin hedefi yüzde 3+3

Komisyon çalışmalarına 29 Aralık’ta devam edecek. Ancak TÜİK’in resmi hesabının hükümet tarafından kabul görmeyeceği tahmin ediliyor. Hükümetin devletin resmi kurumu TÜİK’in hesabını dikkate almayarak yapacağı herhangi bir zammın da tartışmalı hale geleceği vurgulanıyor. Hükümetin, ekonomik programa da koyduğu artış hedefi yüzde 3+3 olarak masada duruyor. İşverenlerin, bu orandan da daha az bir artış için bastırması, hükümet önerisinin masada, tarafların üzerinde uzlaşacağı oran olarak gösterilmesine neden oldu. Ancak işçi tarafı buna yanaşmadı. İşveren tarafı, hükümetin ekonomik programa da koyduğu ve ısrarını sürdürdüğü 2012 yılı 6 aylık dönemlerinde yüzde 3+3 oranındaki zammı yüksek buldu. İşveren tarafının önerisi yılın ilk 6 ayında yüzde 3, ikinci 6 aylık dönemde de yüzde 2 oldu.

Türk-iş Genel Eğitim Sekreteri Ramazan Ağar, TÜİK’in 2012 asgari ücret için belirlediği 971 lira ücreti uygun bulduklarını belirtti. TİSK Yönetim Kurulu Üyesi Ali Nafiz Konuk da, “Kıstasımız önümüzdeki yılki hedefler. 2011’de asgari ücretli bir işçinin bize maliyeti 1.824 lira” dedi.

http://muhaseberehberi.com/asgari-ucret-2012de-ne-kadar-olacak/

http://muhaseberehberi.com/2012-asgari-ucret-2012/

Gelen arama terimleri:

  • asgari ücret 2012

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *